enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
16,6966
EURO
17,5728
ALTIN
975,35
BIST
2.472,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzincan
Açık
30°C
Erzincan
30°C
Açık
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
24°C
Cumartesi Açık
25°C
Pazar Açık
26°C

Cuma Namazı Sonrası Camii’de Aşı Çalışması Yapıldı

Cuma Namazı Sonrası Camii’de Aşı Çalışması Yapıldı
REKLAM ALANI
27.03.2021
0
A+
A-

Muzaffer Koşan

Erzincan’da vaka sayılarında artış görülünce Erzincan Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, Cuma namazı öncesi camide kürsüden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) karşı alınacak önlemler ve aşılanma ile ilgili bilgiler verdi. Kılınan Cuma namazı sonrası 65 yaş üstü aşısını olmamış vatandaşlara da camii içerisinde oluşturulan alanda aşıları yapıldı.

Erzincan’da, Kovid-19 vaka sayısındaki artış nedeniyle, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, Terzibaba camisinde Cuma namazına gelen vatandaşlara alınması gereken önlemler ve aşı ile ilgili bilgi vererek vatandaşların maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmelerini istedi. Sağlık Müdürü Hirik’in konuşmasının ardından Cuma namazı kılındı. Kılınan Cuma namazının ardından aşı olmamış ve ikinci aşı zamanı gelen vatandaşlara aşıları vuruldu.

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik: “Malumunuz olduğu üzere, tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan Coranavirus salgını ile 1 yıldan beridir mücadele vermekteyiz. İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçle alakalı olarak sağlık açısından alınması gereken tedbirlerle ilgili sizlerle bazı bilgiler paylaşacağım.

Yüce Rabbimiz yaşadığımız şu dünyada bizlere sayısız birçok nimet vermiştir. Kur’an-ı Kerim’de bu husus şöyle ifade edilmektedir. “Allahın nimetlerini saymaya kalksanız sayamazsınız” (Nahl,18)

Bizlere sunulan nimetlerin en başında ise sağlığımız gelmektedir. Rahat, huzurlu ve mutlu bir hayat geçirmenin en temel yolu sağlıktan geçmektedir. Yüce Rabbimizin bizlerden istemiş olduğu emir ve yasakların yerine getirilmesi, sosyal hayatta bizlerden beklenilen görevleri layıkıyla yapabilmenin yolu çokça ihmal ettiğimiz sağlıktan geçmektedir.

Sağlıklı bir hayat sürdürebilmenin iki temel yolu vardır. İlki hastalanmadan önce sağlığı koruma; biz buna tıp dilinde Koruyucu hekimlik adını veriyoruz. Pandemi döneminde salgın hastalıktan korunmak için temizliğimize, içtimai hayatta maske ve mesafemize hastalığa yakalanmamız durumunda da etrafımızdaki yakınlarımızı korumak adına izolasyon kurallarına uymamız gerekmektedir.Bulaşıcı hastalıklardan korunmak ile alakalı, hastalıklara karşı alınan tedbirler konusunda hatırlayacağınız üzere;

Hz. Ömer, kendisine gitmeyi düşündükleri bir şehirde vebâ olduğu bilgisi ulaştırılınca oraya gidip-gitmeme hususunda bazı istişarelerde bulunmuştu. Bu esnada Peygamberimizin değerli sahabilerinden biri olan Abdurrahman bin Avf şu hadis-i şerifi nakletmişti: “Şayet bir yerde vebâ (bulaşıcı hastalık) olduğunu işitirseniz oraya gitmeyin. Sizin bulunduğunuz bir yerde meydana gelmiş ise oradan da ayrılıp çıkmayın.”diye buyurdu.

Bunu duyan Hz. Ömer, istişareleri sonucunda dönme yönünde aldığı kararın, Abdurrahman BinAvf’ın aktardığı bu hadis ile desteklendiğini ve isabetli olduğunu anlamış ve Allah’a hamd etmişti. Sonuçta orduya geri çekilme emri vermiş ve Medine’ye dönmüşlerdi. Tedbir alarak ve bütün sebeplere sarılmamız gerekir. Bütün bunlara rağmen Yüce Allah başka bir şey dileyip önümüze getirecekse buna da razı olmak gerekir.

Günümüzde yaşamış olduğumuz hastalıkta buna benzer bir hastalıktır. Hastalıkla mücadele etmenin en önemli yolu o hastalığa yakalanmamak için gerekli tüm tedbirleri almaktır.Dolayısıyla hepinizinde bildiği üzere bu hastalık yakın temasla bulaşmaktadır.  Bunu önlemek için sürekli tekrar ettiğimiz 3 altın kural olan Temizlik, Maskeve Mesafeyi  sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum.

Yüce Dinimiz temizliği yaşamın temel unsurları arasında görmüş ve Hz. Peygamberimizin ifadesiyle “Temizlik İmanın yarısı” olarak ifade edilmiştir. Ayrıca ibadetlerde yine temizlik şartı aranmıştır. Bedeni temizliğimizin yanı sıra yaşadığımız evlerin ve çalıştığımız işyerlerinin temiz tutulması, kapalı mekanların sık sık havalandırılması,  insanların gelip geçtiği yerlere, çarşı ve pazarlara, sokaklara maskelerin gelişi güzel atılmaması ve çevrenin kirletilmemesi gerekmektedir. Müslüman, İslam’ın “Allah temizdir, temiz olanı sever” düsturu gereği her zaman temiz olmaya gayret eder.

Ticaretle uğraşan esnaf kardeşlerimizde, denetime ihtiyaç duymadan halkın sağlığını bozmayacak tarzda iş yerlerini düzenlemeli ve sık sık havalandırmalı, genel temizliğe dikkat etmeli, sosyal mesafe kurallarına mutlaka uymalıdırlar.

Malumunuz uzun süredir sokağa çıkma ve birçok kısıtlama ile hepimiz zor zamanlar geçirdik. Vaka sayıların düşmesi ile normalleşme sürecinde tekrar normal hayata başladık ama bu normalleşmede kurallara tam riayet edilmediği için ilimizde vaka sayılarında artış oldu, böyle devam ederse eski kısıtlanmış günlerimize dönmemiz kaçınılmaz olur. Hepimizin gayesi salgın hastalığa fırsat vermeden tüm tedbirleri alarak normalleşmeyi sağlamak ve devam ettirmek olmalıdır.

Günümüzde Covid-19 salgın hastalığı neticesinde nice insanlarımızı, nice yakınlarımızı, nice sevdiklerimizi kaybettik. Bize düşen tedbir almak ve öncelikle kul hakkına sebep olmamak için tedbirlere riayet etmektir. Biz aldığımız tedbirlerle hem kendimizi hastalığa karşı korumaya yönelik bir adım atmış, hem de karşımızdakinin hayatını kurtaracak çabayı göstererek Yüce Rabbimizin şu tavsiyesine uymuş oluruz” “ Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır…”buyurmaktadır. (Maide, 32)

Sizlerden ricam bu süreçte ev ziyaretleri, akraba ziyaretleri çok fazla yapmamanız, ev ortamında en yakınlarınızla bile mümkün olduğunca aramıza  1.5 metreden fazla sosyal mesafe koymanız, çalıştığınız ortamlarda yada dışarıda kafe ve restoranlarda, yürüyüş yaparken sosyal mesafeye özen göstermeniz,mümkün olduğunca ellerinizi sık sık yıkamanız, ayrıca maskenizi ağzınızı ve burnunuzu tam içine alacak şekilde takmanızdır.

Bu kurallara uymanız, hem kendinizi hem de çevrenizdeki insanları salgından koruyacağı gibi sevdiğimiz yakınlarımızın hasta olmasını engelleyecektir.

İkincisi Husus ise, hasta olduğumuz zaman eski sağlığımıza dönebilmemiz için tedavi olmaktır ki, biz buna tedavi edici hekimlik demekteyiz. Konuşmamın başında zikrettiğimiz, sağlığımızı korumaya yönelik hususları yerine getirmemize ve her türlü tedbir almamıza rağmen hastalık bizleri yakalayabilir.

Hasta olduğumuz zaman tedavi olma yolları aranmalıdır. Nitekim Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) “Ey Allah’ın kulları! Tedavi olunuz. Çünkü Allah, yarattığı bir hastalık için mutlaka bir deva ve şifa yaratmıştır” buyurmaktadır. (Buhari, Tıb 1).

Bu çerçevede ilimizde 580 Yataklı hastanemiz pandemi süresince siz değerli hemşerilerimize hizmet vermektedir. Pandemi başladığından beri dönem dönem hastanemizde yoğunluk yaşanmış, yatan hasta sayımızda artış olmuş ve alınan tedbirlerle bu sayılar azalmıştır. Bütün bu süreçte şunu gördük ki tedbirlere uyulduğu anda yatan hasta sayımız ciddi bir şekilde azalmaktadır. Son günlerde ilimizdeki vaka sayılarımızda artış olması ile birlikte yatan hasta sayımızda da artış görülmektedir. Ancak bizler şimdi tedbirleri almazsak bu sayı daha da artış gösterecektir.

Hastalık ülkemizde görülmeye başladığı andan itibaren başta devletimizin büyüklüğü ve salgın başlamadan önce almış olduğu tedbirler doğrultusunda, Sağlık bakanlığımızın koordinasyonu ile İlimizde sayın Valimizin önderliğinde ve diğer tüm kamu kurumlarla birlikte topyekûn bir mücadele verdik. Bu mücadeleyi ben aslında bir savaşa benzetiyorum ve bu savaşta sağlık çalışanlarımız cephede en ön safta yer aldı. Şu ana kadar bu savaşı; ülkemiz ve ilimiz; devletimizin gücü, milletimizin birlik ve beraberliği ile başarı ile devam ettirdi. İnşallah yine bu birlik ve beraberlik ile elbirliği ile bu salgın hastalığın üstesinden geleceğiz.

Bu süreçte pandemi ile mücadele kapsamında ilaç, maske,  dezenfektan, aşı ve diğer her türlü ekipman temininde hiçbir sıkıntı yaşamadık. Yapılmış olan tüm hizmetler ücretsiz olarak en kısa sürede siz değerli vatandaşlarımıza ulaştırıldı. İlimizde yaklaşık 4000 sağlık çalışanı ile özverili bir şekilde sizlere hizmet sunmaya devam etmekteyiz. Sahada, Covid-19 testi pozitif çıkan vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret ederek biran önce tedavilerine başlanması ve hastalığı hafif atlatması için filyasyon ekiplerimiz 7gün 24 saat görevlerini layıkıyla ifa etmektedirler.

Ayrıca ilimizde Bakanlığımızın programı dahilin de şeffaf ve etkin bir şekilde aşılama çalışmaları yürütülmektedir. Aşı salgın hastalıklarla mücadelede önemli bir yer teşkil etmektedir. Geçmişte birçok insanın hayatına mal olmuş hastalıklar günümüzde etkin bir aşılama ile yok olmuştur. 2021 yılında Covid-19 aşısı ülkemizde ücretsiz olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Şuan itibari ile 65 yaş üstü vatandaşlarımız İl merkezimiz ve tüm ilçelerimizde bulunan hastanelerimiz ve aile hekimliklerimizde 182 arayarak randevu alıpaşı olabilmektedirler. Randevu alamayan yada sağlık tesisine gidemeyecek durumdaki vatandaşlarımızın aşıları sağlık ekiplerimizce evlerine gidilerek yapılmaktadır.

Aşı sırası gelmiş tüm vatandaşlarımızın aşılarını yaptırmasını rica ediyorum. Çünkü aşı olursak hastalığa yakalanma ve hastalığı ağır atlatma riskimiz azalacaktır.

Şu an için ilimizde 65 yaş ve üzeri 47 bin aşı yapılmış olup, hala 65 yaş üzeri aşı olmamış yaklaşık 10 bin kişi vardır. Amacımız en kısa sürede hedef nüfusumuzun tamamına ulaşıp aşılarını yapmaktır.

Bir hatırlatma yapmak istiyorum hala aşısını yaptırmamış olan 65 yaş üstü vatandaşlarımız için İl merkezinde Cuma namazından sonra Tezi Baba camii çıkışında kurulan stantta ve aşı alanlarında bugün saat 17:00’ a kadar aşılarını yaptırabilirler.

Bütün bu açıklamalar doğrultusunda bulaşıcı hastalıklara karşı sağlığımızın korunmasının çok önemli olduğunu, tedbir amaçlı yetkililerimizin ve sahada denetim ekiplerinin almış olduğu kurallara uymanın bir zorunluluk olduğunu unutmamamız gerekir.

İl ve ilçe merkezlerimizde bulunan Hastanelerimiz, 112 Acil Sağlık hizmetlerimiz, Evde Sağlık hizmetlerimiz, Toplum Sağlığı Merkezlerimiz, Aile hekimliklerimiz ve Covid -19 Çağrı merkezimiz, etkin bir şekilde kar kış demeden bütün olumsuzlukların üstesinden gelerek sizlere hizmet vermektedirler.

Bu vesile ile sizlerin huzurunda salgın hastalıkla mücadelede evlerinden, ailelerinden, çocuklarından ayrı kalarak en ön cephede sizler için savaşan tüm sağlık çalışanlarına, Emniyet, Jandarma, Belediye personellerine ayrıca Muhtarlarımıza, İmamlarımıza, ve diğer tüm kamu personellerimize vermiş olduğu hizmetlerden ve fedakarlıklarından ötürü teşekkür ediyorum, Allah yar ve yardımcıları olsun dualarınızı bizlerden esirgemeyin.

Unutulmamalıdır ki salgınla mücadele sadece biz sağlık çalışanlarının mücadelesi değil toplum tüm fertlerinin asli görevlerindendir. Kanuni Sultan Süleyman’ın şu sözü dikkate şayandır “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” Kıymetli hemşerilerim; Sizler rahat bir nefes alırsanız, bizlerde rahat nefes almış olacağız.

Rabbim hepimize sağlık ve sıhhat içerisinde bir hayat sürmemizi nasip etsin, zor zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde bizlere merhametiyle muamele etsin, salgın hastalıklardan bizleri muhafaza etsin, hasta olan kardeşlerimize hayırlı şifalar versin. Önümüzde Berat kandili var, Allah nice kandillere nice bayramlara sağlık ve sıhhat içince kavuşmayı nasip etsin, cumamızı kabul etsin, tüm dualarımızın kabul olması dileğiyle, hayırlı cumalar diliyorum” dedi.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.