Muzaffer Koşan

Sağlık Bakanlığı’nca “Ebeler ve Hemşireler Günü” etkinlikleri kapsamında Ankara’da gerçekleştirilen programda “Yılın Hemşiresi ve Ebesi” teşekkür belgelerini aldı.

Erzincan’da Yılın Ebesi olarak Zübeyda Gümüştepe ve Yılın Hemşiresi olarak Gülsüm Orhan seçildiler. Yılın Ebesi olarak Zübeyda Gümüştepe ve Yılın Hemşiresi olarak Gülsüm Orhan Teşekkür belgelerini Sağlık Bakan yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven’ın elinden aldılar.

 

Sağlık Bakanlığı’nca Ebeler ve Hemşireler Günü etkinlikleri kapsamında Erzincan adına yılın ebesi Zübeyda Gümüştepe ve yılın Hemşiresi olarak Gülsüm Orhan, Ankara’da gerçekleştirilen programda “Yılın Hemşiresi ve Ebesi” teşekkür belgelerini İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erkan Hirik ile birlikte aldılar.

Erzincan’da “Yılın Ebesi” seçilen Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Zübeyda Gümüştepe  ve “Yılın Hemşiresi” seçilen Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM)   hemşiresi Gülsüm Orhan, Teşekkür belgelerini Sağlık Bakan yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven’ın elinden aldılar.

Ankara bir otelde verilen iftar yemeğinden sonra yılın “Ebeler ve Hemşireler Günü” kapsamında illerden gelen hemşire ve ebeler ödüllerini aldılar. Törene Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erkan Hirik ile birlikte yılın ebesi Zübeyda Gümüştepe ve yılın Hemşiresi olarak Gülsüm Orhan, katılarak temsil ettiler.

Düzenlenen İftar yemeğinde hemşirelere ve ebelere hitap eden Sağlık Bakanı Yardımcısı Muhammet Güven, her iki mesleğin de değerlerinin ve duygularının ortak olduğunu söyleyerek, “Dünya’ya gelen bir bebeği ilk kucağına alıp isminde barındırdığı büyük anne anlamına uygun bir şekilde şefkatini hissettiren de, son nefesinde ki bir insana, ismi ile müsemma kardeş sevgisi ile bir yudum su verip yüreğini serinleten de sizlersiniz” diye konuştu.

Tüm Dünya ülkelerinin gıpta ettiği ve benzer uygulamaları yapmakta zorlandıkları Kaliteli Sağlık Hizmetini sunabilmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Güven, “Bugün itibariyle Bakanlığımız bünyesinde yaklaşık 128 bin hemşiremiz ve 50 binden fazla ebemiz görev yapmaktadır. Fiziki koşulları ile dünyanın sağlık gündeminde konuşulan Şehir Hastanelerimiz ile çalışanlarımız modern bir çalışma ortamına kavuşmuşlardır. Bakanlığımız, kamuda en çok istihdam gerçekleştiren kurumlardan biridir” şeklinde konuştu.

Mesleki eğitimi ve branş düzeyinde uzmanlaşmayı teşvik ederek, ebe ve hemşirelerin her zaman dünya standartlarının üstünde bir donanıma sahip olmasını istediklerini kaydeden Güven, Sağlık Hizmeti bir yandan da sosyolojik bir olgudur. Sosyal kurgu içerisindeki yerini ve değerini iyi bilmekteyiz. Toplumsal eğitimdeki rolünüz çok önemlidir” ifadelerini kullandı. Tüm gayret ve emeklerine rağmen, tüm sağlık çalışanları gibi hemşire ve ebelerin de şiddete maruz kalabildiğini belirten Güven, Bakanlık olarak her türlü yasal ve yapısal tedbirleri aldıklarını söyledi.

Kadın emeğinin kendileri için çok kıymetli ve vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Güven, “Çalışma hayatında kadın olarak çalışmak elbette zordur. Fakat daha zor olanı, ertelenemez bir hizmette, sağlık sektöründe kadın çalışan olmaktır” ifadelerini kaydetti.

Ebe ve hemşirelerle gurur duyduklarının altını çizen Güven konuşmasına şöyle devam etti: “Bütün görev şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, geleceğimizin sıhhat ve şefkat elçilerine ise şimdiden Şahsım ve Bakanlığımız adına şükranlarımı sunuyorum. Her zaman gönlümüzden dökülen şekilde bir kez daha ‘iyi ki varsınız’ diyor, Ebeler ve Hemşireler haftanızı bir kez daha kutluyorum.” Programda konuşan Ebe Fatma Marankoz ve Hemşire Selda Alkan da meslek hayatlarında unutamadıkları anılarını meslektaşlarıyla paylaştılar. Programa, 81 ilden ebe, hemşire, il müdürleri ve Bakanlık merkez personelleri olarak yaklaşık 300 kişi katıldı.

Program sonunda sağlık temsilcilerine belge ve hediye takdim edildi.

Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erkan Hirik’de Yılın Ebe ve Hemşiresi seçilen Sağlık Personellerimizi tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here