Muzaffer Koşan

Koordinasyon Kurulunun 2018 yılı IV. Toplantısı Erzincan Valisi Ali Arslantaş, başkanlığında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Baş Öğretmen salonunda gerçekleştirildi. 2018 yılı içinde yapılan ve yapımı devam eden yatırımların masaya yatırıldığı toplantıya  Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Düzenlenen Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş; “Kamu kuruluşları olarak, yatırım ve hizmetlerin yürütülmesinde vatandaş odaklı yönetim anlayışıyla; vatandaşlarımızın istek, öneri ve şikâyetlerini dikkate almaktayız. Bu amaçla muhtarlar, halk, güvenlik, ekonomi toplantıları ve üç ayda bir il koordinasyon kurulu toplantıları düzenlenmekteyiz.

İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında; ilimizin kalkınması ve yatırımların uygulanmasında önemli konular görüşülerek kararlar alınmakta, özellikle de kuruluşlar arasında koordinasyonu gerektiren hususlar çözüme kavuşturulmaktadır. Toplantıda alınan kararlar takip edilmekte ve sonuçları değerlendirilmektedir.

2018 yılında yapılan yatırımlar hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum; İlimizde yerel yönetimler hariç 303 projenin yapımı devam etmektedir.  Bu projelerin bedelleri toplamı 5,6milyar TL, önceki yıllar harcaması 1,4 milyar TL,  2018 yılı ödeneği 500,1milyon TL, 265,5 milyon TL harcanarak yüzde 53 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

İl Özel İdaresi yatırım programında yer alan 2018 yılında İl Özel İdaresi ve KÖYDES programından, 477adet proje için 72milyon TL ödenek ayrılmış olup, 43,9 milyon TL harcanarak yüzde 60 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Projelerden 210 adedi tamamlanmış, 224 adedi devam etmekte, 24 adedi ihale aşamasında, 12adedi proje aşamasında ve 7 adet projeye ise başlanamamıştır.

 

2017 yılı yatırımlarını önemli projelere göre değerlendirdiğimizde;

KARAYOLLARINDA;

Kemaliye-Dutluca Ayrımı- 8. Bölge (Elazığ) Hududuyolunun (22 km)proje bedeli 1,1milyon TL olup, yapımı devam etmektedir.

Refahiye-Kuruçay-İliç yolununkalan kısmınınuzunluğu 46 km olan yolun,proje tutarı 353 milyon TL olup, Sünebeli Tüneli ve bağlantı yolları ile sanat yapıları çalışmaları devam etmektedir.

İmranlı-Refahiye Ayr. Yolu (Kızıldağ Tuneli);toplam uzunluğu 39 km olan projenin tutarı 625 milyon TL olup, ihale aşamasındadır.

EĞİTİM SEKTÖRÜNDE;

Erzincan Üniversitesi Rektörlük Binası ve Diş Hekimliği Fakültesi İdari Binası yüzde 70,Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu yüzde 10 seviyesinde devam etmektedir.

YURTKUR Yatırımlarından;Üzümlü 200 öğrencilikyurdun yapımı devam etmekte, Refahiye 200 öğrencilik yurdun ihalesi yapılarak sözleşmesi imzalanmıştır.

MİLLİ EĞİTİMİN ÖNEMLİ YATIRIMLARINDAN;

Refahiye 16Derslikli İ.H. Ortaokulu, Üzümlü 16Derslikli İ.H. Lisesi, Kemah Anaokulu, Mehmet Akif Ersoy 18 Derslikliİlkokulu, Otlukbeli 8D. Anadolu Lisesi, Bayırbağ 12Derslikli İ.H. Lisesi, Tercan 18 Derslikli17 Şubat Ortaokulunun yapımı devam etmektedir.

Çayırlı 50 yataklı öğretmenevinin 06.08.2018 tarihinde sözleşmesi imzalanmıştır.

24 Derslikli Merkez Özel Eğitim Okulunda proje değişikliği yapılmakta, Fatih E.M.L. Spor Salonunun ihale hazırlıkları devam etmektedir.

GENÇLİK VE SPOR SEKTÖRÜNDE;

Demirkent Çok Amaçlı Spor Salonu9,2 milyon TL harcanarak geçici kabul aşamasına getirilmiştir.

Şehir Stadyumu (KDV dâhil)137.150.220 TL bedelle ihale edilmiş olup, yapımı devam etmektedir.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE;

Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 250 Yataklı Ek Bina İnşaatının ihale bedeli(KDV dâhil)77,7 milyon TL olup, yüzde 35 seviyesinde devam etmektedir.

Merkez Dörtyol 500 Yataklı Devlet Hastanesi234,8 milyon TL’ye ihale edilmiş olup, eski hastane binasının yıkımına başlanmıştı. İdare Mahkemesi kararı doğrultusunda fesih edilmiş olup, yeniden ihale edilecektir.

TARIM SEKTÖRÜNDE;

İlimizde 126 köyde uygulanacak olan arazi toplulaştırması projesinin ihale tutarı 47,8 milyon TL olup,yüzde 20seviyesinde devam etmektedir.

Organize Besi İhtisas BölgesininMüteşebbis Heyeti ve Yönetim Kurulu oluşturulmuştur. Altyapı ve üstyapı projelerinin hazırlıklarına başlanmıştır.

DSİ Çayırlı Turnaçayırı Barajı ve Sulama Kanallarının proje bedeli 219,2 milyon TL olup, baraj inşaatında yüzde85 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.Barajın derivasyon tüneli, ana ulaşım yolları tamamlanmış, gövde dolgusu yüzde 81 bitirilmiştir. Dolu savak beton işleri devam etmektedir.

Ballı Barajı ve Tesisleri; 80 milyon TL tutarındaki proje,Genel Müdürlük tarafından ihale edilmiş olup, değerlendirme süreci devam etmektedir.

GÖL-SU göletlerinden; 8 adet göletin ortalama yüzde 20 seviyesinde yapımı devam etmektedir.Çadırkaya ve Göktaş sulama şebekeleri tamamlanmış, Çatakdere tamamlanma aşamasındadır.

Merkez Vasgirt Deresinin taşkın korumaprojesitamamlanmış olup, Refahiye Kocaçay Deresi taşkın koruma projesi yüzde 40 seviyesinde devam etmektedir.

Vasgirt Deresi Peyzaj projesiMerkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafındanihale edilerek yapımına başlanmıştır. Refahiye Kocaçay Deresi Peyzaj projesinin sözleşmesi imzalanmıştır.

KONUT SEKTÖRÜNDE

Merkez Günbağı, Kılıçkaya, Uluköy ve TercanKalecik,Refahiye Kayı köyü iskân Konutlarının yapımı devam etmektedir.

İlimiz genelinde TOKİ yatırımlarında, inşaatı tamamlanan ve devam eden konut sayısı 11.577adede, yatırım bedeli 1 milyar 576milyon TL’ye ulaşmıştır.

TURİZM SEKTÖRÜNDE;

Ergan Dağı projesinde;2018 yılında Kayak pistlerinin uluslararası standartlara uygun olarak genişletilerek düzenlenmesi projesi, 767.000 TL (KDV dâhil) bedelle ihale edilmiştir.2. etap teleski pisti tamamlanmıştır.

İlimizde inşaat sezonunun kısa olduğu dikkate alınarak, kalan sürenin iyi değerlendirilmesi ve projelerin planlanan sürede tamamlanması önem taşımaktadır.

Yatırımcı kuruluşların yöneticileri tarafından, devam eden yatırımların uygulanma durumları ve koordinasyonu gerektiren konularda kurul üyelerine bilgi verilecektir.

Tüm kuruluşların yöneticilerine ve personeline teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here