Muzaffer Koşan

Geleceğin paramedikleri, yaşam kurtarma yarışında bilgi ve becerilerini hızla bütünleştirerek kullanma alıştırması yaptı.

Hastane öncesi acil bakımın önemli bir parçası olan paramedikler, acil sağlık hizmetleri için hazırlanıyor. Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu ilk ve acil yardım öğrencileri, oluşturdukları senaryolarla tatbikat yaptı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım (Paramedik) Programı ile Paramedik Derneği ve 112 Acil Servis Başhekimliği iş birliğinde ‘Vaka Simülasyonları ve Üniralli’ etkinliği düzenlendi.

Paramedik programı öğrencilerinin bilgi ve becerilerini geliştirmesi amacıyla düzenlenen ‘Vaka Simülasyonları ve Üniralli’ etkinliği 3 sürdü. İlk güne uygulamalı vaka eğitimlerinin yapıldığı etkinlikte hastane öncesi müdahaleler kapsamlı travma, medikal acil, ileri yaşam desteği ve pediatrik acil etaplarında üniralli düzenlendi. İlk ve acil yardım gerektiren durumlarda sağlık görevlilerinin hasta ve yaralılara nasıl müdahale etmeleri gerektiğinin provasının yapıldığı eğitimlerde öğrenciler teorik bilgilerini pratikle birleştirme imkanı buldu.

Geleceğin paramedikleri, yaşam kurtarma yarışında bilgi ve becerilerini hızla bütünleştirerek kullanma alıştırması yaptı.

112 Acil Servis Başhekimi Kaan Çakır: “1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri haftası kapsamında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu paramedik 2 sınıf öğrencilerine Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü 112 Başhekimliği olarak ve Paramedik Derneğinin de personelimiz murat beyin desteğini alarak eğitim planladık. Bu arkadaşların hepsi önümüzde ki yıl mezun olacak ve ambulanslarda çalışacak. Bizim için ambulanslarda ilk geldiklerinde hiç bir şey görmeden gelmemiş olmamaları belli bir nosyonu kazanmış olarak gelmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bu eğitim de üniversite yıllarından başlıyor. Bunun farkındayız. Erzincan 112 olarak Erzincan Üniversitesi paramediklik öğrencilerine eğitim yönünden desteklerimizi veriyoruz. Bugün burada saha eğitimlerini gerçekleştirdik. 3 gündür eğitim veriyoruz. Bize geldiklerinde Türkiye’nin dört bir yanına bu arkadaşlarımız atandığında tam donanımlı olarak işlerine başlayacaklar. Bizim için saniyelerin önemi var. Bunun için bu işin bilincindeyiz. Ve gerekli eğitimleri veriyoruz. Burada öğrencilere ambulans arkasında ki cihazlar nasıl kullanılır, geldiklerinde hiç yabancılık çekmesinler diye hangi hastaya hangi müdahaleyi yapmaları gerekiyor. Olay yerine gittiklerinde neyle karşılaşabilirler, bu noktada hasta yakınının tepkisine kadar biz bu arkadaşları sahaya hazırlıyoruz. Hepsi ile karşılaşacaklar zaten. Sahada ilk ulaşan ekip 112 olduğundan dolayı işlerinde baya bir zorluğu var. Bu zorlukları aşmaları için biz arkadaşları destekliyoruz. Atandıklarında da desteklemeye devam edeceğiz.” Dedi.

Öğrenci Emine Açmaz: “Adım Emine Açmaz. Paramedik bölümünde okuyorum. Bizim paramedik olarak asıl misyonumuz insanlar adına yararlı olabilmek. Burada uyguladığımız çalışmalar ise gördüğümüz dersler dışında yapılan teorikler uygulamalarda insanlara özellikle biz paramedikler adına gelecekte katkı sağlayacağı öngörülüyor. Eğitimlerin bize katkısı insanlar yararına. Öncelikle tabi ki biz paramedikler yararına, çünkü kendimizi geliştirmemiz açısından. Biz kendimizi ne kadar geliştirirsek geliştirelim insanlar yararına da bir adım atma planını uygulamalıyız” dedi.

Öğrenci Kevser Özdoğru: “İsmin Kevser Özdoğru. Sağlık Meslek Lisesi mezunuyum. Şuan da da paramedik bölümünde okuyorum. Burada altığımız eğitimler teorik bilgilerin üzerine uygulama olduğu için bize katkı sağlıyor. Sahada çalışan personelden aldığımız için bilgiyi daha fazla kalıcı oluyor bizim için. Afet ve kaza anında ilk müdahale eden ekip biz olduğumuz için burada heyecanımızı yenmemiz daha sonra meslek hayatımızda bizim için çok faydalı olacak” dedi.

Öğrenci İsmail Akif Nergis: “Adım İsmail Akif Nergis. Paramedik öğrencisiyim. Burada aldığımız eğitimler teorik, pratik ve bunun yanında klinik yaz stajlarımızla teorikleri destekliyoruz. Çünkü sağlık sektöründe çoğu şey sadece teoriği ile öğrenilmiyor. Pratik de bunu desteklemek çok önemli bir şey. Şuan aldığımız eğitimlerle teorikte gördüğümüz eğitimleri destekledik. Daha profesyonelleştirdik. Buda ileride atandığımızda iş hayatına başladığımızda hastalara yapacağımız müdahaleyi daha profesyonelce yapacağımızı ve hasta kurtarma şansımızın daha yükseleceğini biliyoruz. Bu konuda eğitimlerimiz alıyoruz. Pratik eğitimler çok çok yararlı oluyor. Bu konuda Erzincan 112’ye teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Öğrenci Ayça Yaşar: “İsmim Ayça Yaşar. Erzincan’da İlk ve Acil Yardım bölümünde okuyorum. Bizim öğretmenlerimizin verdiği eğitimler üzerine 112 Erzincan çalışanları sayesinde daha iyi oldu. Daha destekli oldu. Atandığımızda ilk göreve başladığımızda bu eğitimler sayesinde alanda daha çok neler yapabileceğimizi görüyoruz. Müdahalelerimizi daha da kafamızda toparlayabiliyoruz. Ve bize gelecek vakaları daha çok tahmin ederek müdahale ediyoruz. Ve bu sayede insanlara daha yararlı oluyoruz. Bu yüzden 112 Erzincan’a teşekkür ediyoruz.” Dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here