Muzaffer Koşan

Dünyanın tehlikeli sporları arasında gösterilen “Wingsuit” atlayışları Erzincan´ın Kemaliye ilçesinde, sarp kayalıklarda yapıldı.
Cennete açılan kapı ismi verilen mevkide atlayışlarını gerçekleştiren sporcu yarasa uçuşu olarak da bilinen wingsuit atlayışını gerçekleştirdi.
Kemaliye ilçesinde bu yıl 41’incisi düzenlenen Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Festivali’nin ikinci gününe Wingsuit atlayışı damgasını vurdu. Türk sporcu Cengiz Koçak wingsuit atlayışı yaptı.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 41’incisi düzenlenen “Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri”nin son gününde, base jump ve wingsuit sporcusu Cengiz Koçak, sarp kayalıkların üzerinden “yarasa atlayışı” yaptı.

Kemaliye Gabani bölgesinde 2 bin 200 rakımda bulunan, 600 metre yüksekliğe sahip sarp kayalıklar üzenine 517 demir basamaktan oluşan “Via Ferrata” parkuruna tırmanarak ulaşan Koçak, buradan kendini aşağıya bıraktı. Koçak, saatteki hızı 200 kilometreyi bulan sürat ile ağaçlık alanda kurulan, ara mesafesi ve yüksekliği 5 metre olan platformun tam ortasından geçmeyi başardı.

 

Kemaliye Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ile Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfınca (KEMAV) ortak düzenlenen şenliklerin dördüncü gününde yapılan atlayış yerli ve yabancı turistlerce büyük bir ilgiyle izlendi.

Havada yaklaşık 1400 metre kadar havada süzüldükten sonra paraşütünü açıp Karasu Nehri üzerinden geçerek belirlenen alana başarılı bir şekilde iniş yaptı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here