Muzaffer Koşan

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 41’incisi düzenlenen Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri, sporcuların saatte 200 kilometre hıza ulaşılabilen “wingsuit exit (yarasa kanat)” atlayışı sporcu Cengiz Koçak tarafından gerçekleştirildi.

Kemaliye Gabani bölgesinde 600 metre yükseklikte kurulan 6 metre uzunluğundaki “cennete açılan kapı” olarak adlandırılan platforma, demir yol adı verilen ve 517 demir basamaktan oluşan “Via Ferrata” parkurundan tırmanarak çıkan sporcu Cengiz Koçak “wingsuit exit” atlayışı yaptı.

Kemaliye ilçesinde, üzerlerindeki yarasa kanadını andıran ve ‘Wingsuit’ adı verilen özel kıyafetle, saatte 200 kilometreden fazla hıza ulaşan ve yaklaşık 30 saniye uçan sporcunun atlayışı ve gökyüzünde süzülüşü, izleyenlerin nefeslerini kesti. Yaklaşık 30 saniye süren ve 200 kilometre hıza ulaşan sporcunun, uçuşun ardından paraşütünü açarak, Fırat Nehri kenarındaki alana iniş yaptı.

Cengiz Koçak; “Atladığım yerin yüksekliği 1460 metre, indiğim yer 820 metre, aradaki mesafe 600 metre. Atladıktan 2-3 saniye sonra suitin içerisine dolan havayla süzülmeye başlıyorsunuz. Süzülürken ki süratim yaklaşık 200 kilometreye çıkıyor. Bu süratle insanların üzerinden geçtim. Fırat Nehri’nin üzerine yerleştirdiğimiz yüzen bir platform var, ona indim. Aradaki irtifa farkı 600 metreydi. Yukarı tırmanırken, Via Ferratta’ya tırmandık. Via Ferratta; dibinden tepesine 310 metre, Türkiye’nin en yüksek Via Ferratta’sıdır ve rakipsizdir. Kemaliye’ye çok yakışan bir Via Ferratta. Buranın bir diğer özelliği ben BaseJump’a 2011 yılında kanyon içerisindeki o halattan atlayarak başladım. Bugün ki atladığımız çıkış noktası, Cennete açılan Kapı bunun adı, Kemaliye’nin eski adıdır cennet. Eğin cennet bahçesi demektir. Bunun da ilk atlayışını ben yapmıştım yıllar önce. Bu yıl maalesef tek başıma atlıyorum. Normalde arkadaşlarımızla çok daha eğlenceli şeyler oluyordu. Umarım seneye çok daha büyük ve güzel şeyler yapacağız.

Yukarı da rüzgar biraz şiddetlendi. Rüzgar eğer onu kullanamazsan sana çok zarar veren bir şey. O yüzden ondan en çok fayda sağlayabilecek şekilde kendimi konumlandırmaya çalıştım, ona odaklandım. Açıkçası yapmam gereken dışında bir şeye odaklanamıyorum. Sonra herşey oturunca, süratlenince artık, ondan sonra eğlendim. İnsanların kenarlara açıldığını felan da gördüm, çok güzeldi” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here