Muzaffer Koşan

Kemaliye Nimet Talu Halk Eğitim Merkezince Ustalar Kursiyerlerle Buluşuyor Etkinliği kapsamında emektar ilçe esnaflarından terzi Bedri Kıltorba ile kursiyerler bir araya geldiler.

Kemaliye’de yaşayan 80 yaşındaki bedri Kıltorba, hayat tecrübelerini, mesleğe nasıl başladığını, terzilik mesleğiyle ilgili bilgilerini kursiyerlerle paylaştı. Terzi Kıltorba 12 yaşında başladığı terziliğe 65 yıldır büyük bir bağlılıkla devam ediyor. İlkokulu bitirir bitirmez babası İbrahim Kıltorba’nın yönlendirmesiyle terzi Ahmet Yüzer’in yanına verdiğini terziliğe orada başlayan Bedri Kıltorba, 65 yıldır aralıksız olarak mesleğine devam etmiştir. Terzi olduğu için de asla pişman olmadığını dile getiren 3 çocuk sahibi usta terzi, işini ilk günkü gibi severek yaptığını dile getirdi. Çocukluğunda, ustalarından ve kalfalarından disiplinli bir eğitim gördüğünü ve bugünlere geldiğini vurgulayan Kıltorba, Mesleğim sayesinde bir yoksulluk çekmedim. Ramazan aylarında imsak vaktine kadar çalışıyorduk, gidip yatıyorduk, sabah erkenden yine geliyorduk. O zaman yoğunluk vardı ısmarlama işlerde. Hep elde dikiliyordu ceketler. Çocukluğum hep meslekle alakalı geçti. Hep çarşıda durduk. Akşamları yatmaya gidiyorduk. Sabah işe dönüyorduk. O zaman disiplin var tabii. Bu terzilik sabır işidir” Terzilik helal meslektir yalnız sıkıcı meslektir. Devamlı bir noktaya bakacaksın işi götüreceksin Daha önceki yıllar takım elbiseler çok dikerdik. Çıraklığa girdiğim zaman Kemaliye’de 27 adet terzi dükkanı vardı Hepsinin yanında üçer beşer kalfa vardı. Konfeksiyon geldi terzilikte takım elbise yapımı bitti. Dokuz yıldır bir takım elbise dikmedim çünkü talep yok dedi. Sağlığım yettiği kadar ilçede hizmet vermeye devam edeceğim şeklinde konuştu.

Çocuklar, en azından tatil aralarında bir meslek öğrensinler” Eğitim hayatına devam eden öğrencilere de en azından tatil dönemlerinde meslek öğrenmelerini tavsiye eden Kıltorba şunları kaydetti: Şimdiki çocuklar mecburen tahsil olayına yöneliyorlar. Terziliğe başlasa, tahsil kalır. Ona da anne ve babalar razı olmaz. Eğitimi bölemezler. Ben bu işi severek yapıyorum. Severek yapmasan zaten başarılı olmazsın. Bir işi dükkan değil, usta yapar. Çocuklar, en azından tatil aralarında bir meslek öğrensinler. Çabuk öğrenilecek şeyler vardır dedi Nimet Talu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Özlem Öcal Tastan, Kurs hocası Refika Kahraman ve öğrenciler emektar terzi Bedri Kıltorba’ya teşekkür ettiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here