Muzaffer Koşan

Erzincan’da  “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında “Ulusal Herkes İçin Spor ve Sağlık Günleri” etkinliği düzenlendi.

Erzincan Tartan Atletizim pisti düzenlenen etkinliklerde, ateşleri ölçülerek alana giren sporcular, sosyal mesafe ve maske takarak spor yaptı.

Etkinlikte konuşma yapan Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu, Avrupa Spor Haftası’nın her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve farklı spor aktiviteleriyle her yaştan bireyleri bir araya getirerek hareketlilik bilincini arttırmanın hedeflendiğini söyledi.

Mumcu, beraber yürüyelim etkinliğinin pandemi sürecinde evde kalan vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için mobil uygulama geliştirildiğini ifade etti. Atıcılık, karete, okçuluk, güreş, paten, jimnastik branşlarında gösteri yapan sporcular pistte yürüyüş yaptılar.

Erzincan Gençlik Ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu: “Bakanlığımız bünyesinde, Herkes İçin Spor Federasyonu koordinesinde 81 ilimizde aynı anda spor ve sağlıklı yaşam konusunda farkındalık oluşturucu çok güzel bir etkinlik yapıyoruz.

Avrupa Spor haftası her yıl geleneksel olarak düzenlenen çok sayıda farklı spor aktiviteleriyle her yaştan bireyi bir araya getiren hareket bilincini arttıran önemli bir projedir.

Beraber yürüyelim etkinliği, pandemi sürecinde evde kalan vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran hisapp mobil uygulaması ve diğer çalışmalar neticesinde Gençlik ve Spor bakanlığımız ve Avrupa Spor komisyonunca ülkemiz adına 2020 Avrupa Spor haftası koordine yetkisi Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu’na verildi.

Bu proje ile sağlıklı yaşam ve spor yapma alışkanlığı kazandırmak, dijital medyayı etkin kullanarak spor branşlarının bilinirliğini arttırmak spor, fiziksel faaliyetler gibi konular hakkında bilgi ve farkındalığı artırmak, bireylerin spor branşlarına daha bilinçli katılımını sağlamak, sağlıklı beslenme bilincinin oluşmasını sağlamak, ve ülkemizin spor, sağlık ve kültür turizmine katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

Bu yıl  korona virüs önlemleri kapsamında  ilimizde   etkinlikler daha kısıtlı yapılacak olup,  atıcılık, bisiklet, cimnastik, güreş, karate, paten ve  okçuluk branşı olmak üzere 7 branşta faaliyetler ve akabinde halk yürüyüşü yapılarak spor ülkesi olduğumuz bilincinin vurgusunun  yapılması planlanmaktadır.

Ülkemizde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan tüm etkinlikler, covid-19’a karşı tedbirler alınarak yapılacaktır. Bu kapsamda 7’den 70’e herkesi spor yapmaya davet ediyorum” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here