Muzaffer Koşan

Aile hekimlikleri, vatandaşlara ücretsiz check-up uygulaması yapmaya başladı.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığının koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında aile hekimliği sisteminde yeni bir uygulama daha hayata geçirildi.

Merkezi Hekim Randevu Sisteminden (MHRS) randevu alan vatandaşlara, diyabet, kolesterol, karaciğer-böbrek fonksiyonları, kronik hastalıklar, kan sayımı, tansiyon ölçümleri, kanser taramaları, EKG gibi tetkikler aile hekimleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Erzincan’da da hayata geçirilen uygulamayla ilgili, aile hekimliğinin koruyucu sağlık hizmetlerindeki önemini vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı, özellikle 30 yaş üstü kişilerin yılda bir kez olmak üzere düzenli check-up yaptırılmasını öneriyor. Bakanlık bu amaçla herkese yönelik yaş ve cinsiyete göre belirlenmiş check-up programları hazırlayacak. Uygulamanın seçim öncesinde faaliyete başlayacağı öğrenildi. Tüm uygulamalar ücretsiz olacak.

RANDEVU MHRS’DEN

Ortalama 4 saat sürmesi beklenen check-up programı boyunca kişiye şeker, kolesterol, karaciğer-böbrek fonksiyonları, kronik hastalıklar, kan sayımı, tansiyon ölçümleri, kanser taramaları, röntgen işlemleri, rutin testler, duruma göre eklenecek tetkikler uygulanacak. Konsültasyon gerekiyorsa ilgili birimlerle koordine edilerek randevular oluşturulacak. Ayrıca biyokimyasal kan analizleri ve radyolojik tetkikler sonrası sonuçlar değerlendirilecek ve kişiye tavsiyelerde bulunulacak.

Check-up yapmak isteyenler, MHRS üzerinden elektronik randevu alacak.

2010 yılından beri Türkiye genelinde uygulanmakta olan aile hekimliği uygulamasının geliştirilmesi, güçlendirilmesi, sağlık hizmet sunumunun daha etkin hale getirilebilmesi ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin niteliğinin arttırılması Sağlık Bakanlığı tarafından hedeflenmekte.
Aile Hekimliği uygulamasında önerilen Periyodik Sağlık Muayeneleri ve Tarama Testleri Rehberi doğrultusunda; sağlıklı görünen insanların görüşme, fizik muayene, laboratuvar tetkikleri, bağışıklama programları gibi bir dizi standart işlem kullanılarak yaşa, cinsiyete ve risk gruplarına göre belli aralıklarla değerlendirilmelerini içeren ve ulusal programlarımıza göre zorunlu olarak yapılması gereken taramalardan oluşan periyodik sağlık muayenesine fırsat oluşturacak şekilde, genel sağlık göstergelerinin iyileştirilmesi amacı ile MHRS üzerinden randevu alınarak, aile sağlığı merkezlerinde check-up uygulaması yapılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here