Muzaffer Koşan

Erzincan’da bir hayırsever üç bakkalın veresiye defterinde ki borçları ödeyip defterleri aldı.

Erzincan’ın Yanlızbağ mahallesinde bulunan üç bakkala gelen hayırsever bir vatandaş onlarca kişinin borcu olan veresiye defterinde ki borçları ödeyip veresiye defterlerini aldı. Kim olduğu bilinmeyen hayırsever bakkalın camına “15.05.2020 tarihine kadar olan tüm borçlarınız bir hayırsever tarafından ödenmiştir” yazdırarak borçların ödendiğini duyurdu. Bakkala gelen ve borçlarının ödendiğini öğrenen vatandaşlar ise kim olduğunu bilmedikleri hayırsever vatandaşa dua ederek teşekkür ettiler.

Bakkal Sinan Coşkun: “Bir vatandaş geldi. Veresiye defterini istedi. Ben dedi Allah rızası için bu veresiye defterinden ihtiyaçlı olanları beraber seçelim borçlarını ödeyeceğim. Bizim hayrımız olsun dedi. Olur dedim. Beraber oturduk. Veresiye defterini açtım. Tek tek böyle inşaatta çalışanları, işi olmayanları, esas ihtiyaçlı olanları beraber belirledik. Topladık. 24 bin TL tuttu. 50-60 kişinin borcu bunlar tabii. Vatandaş bir hafta sonra geldi. 24 bin TL’nin de dedi ki al sana 20 bin TL. 4 bin TL de senin hayrın olsun dedi. Olur dedik. 20 bin TL’yi aldık. Cebimize koyduk. Yapan vatandaştan Allah razı olsun. Hatta az önce Ali Osman abi geldi borcunu ödemeye geçen hafta bugün geleceğini söylemişti. Bende Ali Osman abi senin borcun bu şekilde ödendi dedim. Allah kabul etsin dedi. Aslında çok güzel bir gelenek. Şimdi Ali Osman abi kimin verdiğini bilmiyor. Alanda bilmiyor. Adam da Ali Osman abiyi tanımıyor. Yani kimin borcunu ödediğini bilmiyor. Bu şekilde riya olmuyor. Gösteriş olmuyor. Gelip Ali Osman abinin borcunu ödedim diye fotoğraf çekmiyorlar. Sosyal medya yok. Adam borcu verdi gitti. Allah bin defa razı olsun. Bu Osmanlı geleneği, inşallah böyle verenler olur bu gelenekte böyle devam eder” dedi.

Bakkal Ergün Kaya: “Hayırsever abimiz geldi. Bir görüşünün olduğunu söyledi. İçeri geldik. Beraber veresiye defterlerimizi çıkardık. Beraber hesapladık. Ayrıyeten ne kadar olduğunu söyledi. Biz de parasını söyledik. Çıkardı toplam hesabı ödedi. Daha sonra veresiye defterlerini poşete koyup abimize takdim ettik. Buna istinaden gelen müşterilerimizde kapıda ki yazıyı görür görmez teşekkür ettiler. Biz de memnun olduk. Bayram öncesi bize de müşterilerimize de yardımcı oldu. Dualarını da aldı” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here