Yasemin Bektaş

Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde üretim yapan İnci Viyol isimli fabrikada tonlarca atık kağıt geri dönüşümle yumurta kolisi oluyor. Geri dönüşümden kullanılan atık kağıtlar ülke ekonomisine geri kazandırılmış oluyor. Ayda 70 ton gazete ve 100 tonda karton tüketiliyor.

Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde 2013 yılında kurulan İnci Viyol yumurta viyolü üreten fabrikada yıllık 2 bin 500 ton atık kağıt yumurta kolisi kullanımında ekonomiye kazandırılıyor. Bir yılda üretilen 35 milyon adet yumurta kolisi Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

 

Şirket ortağı Şükrü Beyitoğlu; “Ortaklarımızdan birinin fikri bu. Bir yerde görmüş bu viyol işini. Yapabilir miyiz yapamaz mıyız diye bir etüt çalışması yaptık. 2013 yılının başlarıydı. Her şey istediğimiz gibi değildi hammadde anlamında ama yaparız diye karar verdik. 6 ortak bir araya geldik ve başladık. 2014 Ekim ayında devreye girdi ve o gün den bu güne kadar devam ediyoruz.

Bizim burada yaptığımız tamamıyla geri dönüşüm. Kullandığımız maddeyi geri dönüşümden elde ediyoruz. Bunun bir kısmı gazete diğeri de bildiğimiz atık toplama firmalarının topladığı kartonlardan oluşuyor. Biz onları alıyoruz değirmenlerimizde kartonu eritiyoruz. Daha sonra aynı havuza gazete atıyoruz. Bunlar belirli bir kıvama geliyor. Ondan sonra kimyasalını ve boyasını katıyoruz. Daha sonra makineye geliyor. Makinede kalıplar aracılığı ile şeklini aldıktan sonra fırınlanıyor. 160 – 170 derece de her viyol 120 metre yol kat ediyor. Son olarak hazır halde önümüze geliyor ve onu paketleyip satışı sunuyoruz.

Toplamda yıllık 2 bin 500 ton gazete ve karton geri dönüşümden kullanıyoruz. Bunun karşılığında 30 – 35 milyon adet viyol alıyoruz. Kapasitemiz 3 ay sonra yıllık 50 milyon adet olacak.

Bu üretimimizi Trakya bölgesi hariç tüm bölgelere gönderiyoruz. Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu, İç Ege, Marmara bu bölgelerin tamamına gönderiyoruz.

İşletmemizde şuan 31 personel var. 3 vardiye şeklinde çalışmaktayız. Yılın 365 günü bu şekilde devam etmekteyiz. Üretimimiz sürekli var. Bölgemizde bize yakın başka bir fabrika yok. Bu sebepten dolayı yoğun bir talep var. Ülkemizde yumurta yoğun tüketilen bir gıda maddesi. Yıllık 22 milyar adet bir üretim olunca bunun hepsi iç piyasada tüketiliyor. İhracat da var. Şuan da iç piyasaya yetişemediğimiz için ihracatı durdurmak zorunda kaldık. Kapasite artırınca ihracata da başlayacağız. Kurulduğumuz günden bu yana KOSGEP ve KUDAKA’dan destekler aldık. Şuan da da KOSGEP desteğimiz devam etmekte. Çatımıza güneş enerjisi sistemi kurduruyoruz. Bir ay sonra onu da devreye alacağız. Enerjimizin küçük bir kısmını da oradan karşılayacağız” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here