Muzaffer Koşan

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, bazı temaslarda bulunmak üzere memlekete Erzincan’a geldi.

Erzincan’da ilk olarak Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre Merkezi’nde düzenlenen “2023 Vizyonunda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin Rolü” konulu çalıştaya katıldı. TBMM Başkanı Yıldırım, daha sonra Erzincan Belediyesi tarafından düzenlenen Mahalleler Buluşuyor programına ve Millet Bahçesi ve Millet Kıraathanesi açılışına katıldı.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’a programlarda eşi Semiha Yıldırım, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Org. İsmail Serdar Savaş, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, ve davetliler eşlik etti.

“2023 Vizyonunda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin Rolü” konulu çalıştaya TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Mazlum milletlerin de örnek aldığı, milyonlarca insanın umut bağladığı bir ülkeyiz dedi.

“2023 Vizyonunda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin Rolü” konulu çalıştayın açılış konuşması yapan Özel Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Yunus Kılıç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Engelliler Kanunu geçtikten bu tarafa çok yol kat edildi. Ben bir rehabilitasyon merkezi sahibi olarak aranızda değilim, 32 yaşında ablasını kaybetmiş engelli bir ablaya sahip bir kardeşiniz olarak aranızdayım. Bugüne kadar ülkemizin 81 ilinde eğitim veren kuruluşların genel başkanı olarak bizlere böyle güzel bir gün yaşattığınız için, bizi kendimizi anlatmayı ifade ettirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bizler Engelli kardeşlerimizin 4 duvar arasından çıkıp topluma, sosyal hayata karışmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bunun önünün açtınız. Sosyal politikalarla engelli bakım merkezlerinin açılışlarıyla, özel eğitim rehabilitasyon merkezlerinin vermiş olduğu hizmetlerle. Gerçekten 358 bin engelli kardeşimize 50 bin öğretmenimizle hizmet vermeyi sağladınız” dedi.

Ardından konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, “Sosyal devlet olmak, tüm bireylerin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşaması için uygun ortamı tesis etmekle mümkündür. Sayın Meclis Başkanımız bir konuşmasında, “Ülkemiz, insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla bir mücadele ortaya koyuyor” demişti. Devletimiz, tüm vatandaşlarımızın konforlu bir yaşam sürmesi için politikalar üretiyor, tüm bireylerin eğitim ve sağlık başta olmak üzere hayatını zenginleştirecek, daha nitelikli bir yaşam sürmesini sağlayacak projeleri hayata geçiriyor. Her insan bir engelli adayıdır. İnsan; alnında ne yazdığını, yaşamadan öğrenecek bir bilgiye ya da kudrete sahip değildir. Bu açıdan bakıldığı takdirde her bireyin bir gün bir engelle karşılaşabileceğinin ve engelli olarak anılabileceğinin idrakinde ve bilincinde olması gerekir. Eğer bütün insanlık bu bilince erişirse engelli-özürlü kelimeleri de silinip gidecektir. Engelli olmak; kusur ya da acizlik değildir. Asıl kusur, buz tutmuş vicdanlardır. Engelli kardeşlerimize karşı tutum ve davranışlarımız, toplumun medeniyet seviyesini de gösterir. Biz merhametin, sevginin diğer gamlığın yurdunda yaşıyoruz. Tüm insanlarımızın huzurlu, güvenli, bir yaşam sürmesi için azami gayret sarf ediyoruz. Erzincan’da 1036 öğrencimiz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden yararlanıyor. Devletimiz engelli bireylerimizin iyi bir eğitim alması için ilimizde bugüne kadar yaklaşık 6 milyon Türk Lirası ödemede bulundu. Yine Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı Özel Eğitim Okullarında eğitim gören 208 öğrencimizin evleri ile okulları arasındaki ulaşım masrafları ile öğlen yemekleri devletimiz tarafından karşılanmaktadır. Tabi şunu da unutmamak gerekir: Engelli kardeşlerimize sağlanan olanakları bir lütuf olarak göremeyiz, yapılanları sosyal devlet olmanın gereği ve bu vatandaşlarımızın en doğal hakkı olarak düşünmeliyiz. Engelli vatandaşlarımızın eğitim olanaklarına yapılan katkının yanında 2018 yılı içerisinde ilimizde; 2081 Kişiye evde bakım ücreti olarak 22.548.539 lira; 354 çocuğumuzun ailesine sosyo-ekonomik destek olarak 3.148.500 lira,2022 sayılı kanun kapsamında 3356 kişiye yaşlı, engelli ve engelli yakını aylığı 11.511.120 lira Eşi vefat etmiş 578 bayana 1.129.000 lira 3807 Kişiye şartlı eğitim, sağlık ve gebelik yardımı1.693.200 lira 219 kişiye 885.000 lira doğum yardımı 33 koruyucu aileye 570.000 lira olmak üzere, toplumumuzda dezavantajlı olarak görünen 11.464 vatandaşımıza 48.000.000 lira karşılıksız transfer ödemesi yapılmıştır. Yılsonu itibariyle bu rakam 64 milyon lira olacaktır” Dedi.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız yaptığı açıklamada, “Daha önce başlatmış olduğumuz sektörümüze hizmet eden değerli kurum yöneticisi arkadaşlarımızın yürütmüş oldukları dernek faaliyetleri çerçevesinde sektörün sorunlarını biz daha önce bizi ziyaret ettiler biz çalışmalarımızı yaptık. Şuanda mevzuat düzenlemelerini bizim diğer Bakanlık birimlerimize ve paydaşlarımıza gönderdik. Bugün burada kendilerini 3 saat boyunca yine dinledik. Tekrar raporlarımızı aldık. İnsan merkezli Milli Eğitim Bakanlığımızın yapmış olduğu bütün çalışmalarımızın insana özgü bir hizmet yürütüyoruz. Özel bir alandan bahsediyoruz dolayısıyla çocuklarımız bizim için son derece kıymetlidir” dedi.

“2023 Vizyonunda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin Rolü” konulu çalıştay da TBMM Başkanı Binali Yıldırım yaptığı konuşmada, “Köklü bir medeniyetin varisi olan ülkemiz Türkiye, sürekli ileriye bakan, ileriye dönük hedefleri gözeten bir ülke. Mazlum milletlerin de örnek aldığı, milyonlarca insanın umut bağladığı bir ülkeyiz. Bu coğrafya, zor bir coğrafya. Bugün, herkesin paylaştığı yakın bir vadeye ve hedefe dönüştü. Bu çalıştay da aslında bizim 2023 hedefleriyle örtüşen bir faaliyettir. Erzincan acıları da kıymeti de bilir. Erzincan depremlerden, afetlerden çok çekmiştir. Bu acılar Erzincan insanını olgunlaştırmıştır. Erzincan insanını ‘Bir avuç buğday, bir kor ateşin içine atarsınız yanar, kül olur ama ses çıkmaz’ diye tanımlarlar. Bir de Karadeniz insanı vardır. Onlar da mısıra benzer. Onları ateşe atarsınız 5 dakika sonra çatır çatır ses çıkar. Coğrafya ve iklim, yaşadığınız zorluklar insanların tabiatına da fıtratına da şekil verir. Köklü bir medeniyetin varisi olan ülkemiz Türkiye, sürekli ileriye bakan, ileriye dönük hedefleri gözeten bir ülke. Mazlum milletlerin de örnek aldığı, milyonlarca insanın umut bağladığı bir ülkeyiz. Bu coğrafya, zor bir coğrafya. İbn-i Haldun’un dediği gibi ‘Coğrafya bir kader’. O halde bu coğrafyada bizim çok büyük sorumluluğumuz var. Dünya milletler ailesi içerisinde yerimizi hak ettiğimiz en üst sıralara çıkarmamız, insanımızı nitelikli hale getirmemizle mümkün. İnsanların iş birliği yaptığı, rekabet ettiği, her alanda iyiler arasında daha iyi olmak mecburiyetindeyiz. Bilimde, sporda, sanatta, teknik gelişimde, muasır medeniyetlerin üstüne ancak bu şekilde çıkarız. Türkiye’nin yakın vadeli hedefi 2023, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyetler seviyesi ötesine geçme hedefidir ama bizim bir de uzun vadeli vizyonumuz var, 2053 ve 2071. Uzun vadeli vizyona yol almak için artık yarın kadar yakın olan 2023’e en iyi şekilde hazırlıklı olmalıyız. İnsanlar kendi hallerine bırakılmış, kaderiyle baş başa kalmıştır. Birçok vatandaşımız imkansızlık, mahrumiyet sebebiyle 24 saat evlerine mahkum şekilde hayatlarını sürdürmekteydi. Özel eğitim esasında özellikli eğitimdir. Bu eğitime ihtiyaç duyan insanlar da özellikli insanlardır. Ülkemizde bu eğitimi veren merkezlerin ve öğretmenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu sayıların artması toplumun sağlıksız olduğu manasına gelmez. Sadece geçmişten günümüze biriken sorunların çözümü için atılan adımların var olduğunu göstermektedir. Eğer engel algınızda, inancınızda değilse hiç sorun yok. Engeller azimle aşılır. Eğer engelli diye bu insanlardan birileri vazgeçseydi dünya bu kadar güzel olabilir miydi, elbette olamazdı. Biz insanlığın, yaratılanların en şereflisi olduğuna inanan bir milletiz. Bütün insanlarımızı kazanmak zorundayız” dedi.

Programın ardından TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhuriyet Meydanında Erzincan Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Mahalleler Buluşuyor’ programının final gecesine katıldı. Buradaki programın ‘Millet Bahçesi’ ve ‘Millet Kıraathanesi’ açılışını gerçekleştirdi.

Burada konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım; “Çok güzel bir memleketimiz, çok asil bir milletimiz var. Bu topraklar zor topraklar ama bu topraklar aynı zamanda mazlum coğrafyaların da ihtiyaç sahiplerinin de umududur. Bu toprakların evladı, bu topraklarda gözünü dünyaya açmış birisi olarak buralara, memleketimize vefa borcumuz, hizmet borcumuz var, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak gibi görevimiz var. Erzincan benim canım memleketin, ne zaman çağırırsanız koşa koşa gelirim.

Erzincan, Türkiye’nin en güvenli şehirlerinden biri. Bu nedenle jandarma, polis ve bütün güvenlik teşkilatlarımıza, ordu komutanımıza terörle mücadelede verdikleri bu güzel çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Geldiği günden beri Erzincan’ın ilçelerini köylerini ihmal etmeden gezip dolaşan, sorunlarını tespit eden adeta Erzincan’ın bir evladı gibi çalışan Erzincan Valisi Ali Arslantaş’a teşekkür ediyorum.

Çok güzel bir memleketimiz, çok asil bir milletimiz var. Bu topraklar zor topraklar ama bu topraklar aynı zamanda mazlum coğrafyaların da ihtiyaç sahiplerinin de umududur. Bu topraklarda sadece ayakta kalmak yetmez aynı zamanda gönül coğrafyamızdaki milyonlarca mazlumun da hamiliğini yapmak gerekir. İlk günden beri memleket sevdasıyla ülkemizin kalkınmasında, terörle mücadelede gecesini gündüzüne katan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülke için yaptıkları elbette unutulmaz. Kendisine yeni sistemden sonra başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Binali Yıldırım, konuşmasının ardından bir süre Uğur Işılak konserini dinledikten sonra Halit Paşa Caddesi’ne geçerek Erzincan Belediyesince yapılan Millet Bahçesi ve Kıraathanesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here