Muzaffer Koşan

Erzincan’da hayvancılıkla uğraşan Tamer Geyik, 2 yıl önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan aldığı destek ile kurduğu 120 büyükbaş kapasiteli çiftliğini 2 yıl sonra iki katına çıkararak 250 büyükbaş hayvan kapasitesine ulaştı.

Erzincan merkeze bağlı Ganiefendi Çiftliği Köyünde yaşayan Tamer Geyik, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) sunduğu yüzde 65 hibe desteğiyle 2 yıl önce 120 büyükbaş kapasiteli kurduğu çiftlikte hayvan sayısını 250’ye çıkardı.

Tamer Geyik, 2016 yılında hazırladığı projenin TKDK Erzincan İl Koordinatörlüğünce kabul edilmesinin ardından aldığı hibe desteğiyle Ganiefendi Çiftliği Köyündeki arazisinde ahır, idari bina, gübre çukuru, modem makine ve ekipmanların bulunduğu 120 başlık büyükbaş hayvan çiftliği oluşturdu.

120 büyükbaş hayvan sayısını iki yılda 2 katına çıkararak 250 büyükbaş hayvanıyla süt işletmesini geliştiren Tamer Geyik, bu tür iletmelerin şehrin ekonomisine de katkı sunduğunu belirtti.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin burada yaptığı açıklamada, “Şuanda bulunduğumuz Tarım işletmemiz bundan 2 yıl önce Tarımsal Destek Kırsal Kalkınma Kurumu tarafından %60 hibe destek verilerek kurulmuş bir işletme. İşletme 120 başlık süt işletmesi. Hayvanlarımız ithal olarak getirildi. 2 Senedir ilimizde faaliyet göstermektedir. Tabi böyle işletmelerin gelişmesini, çoğalmasını bizde ilimizde istiyoruz. Yaklaşık 20’ye yakın ilimizde TKDK tarafından desteklenen işletme mevcut. Bunların artmasıyla ilimizde hayvan varlığı da son yıllarda artmış bulunmakta. Destekler hala devam etmektedir. Kurmak, yapmak isteyenlere, işletme sahiplerine hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Çiftlik sahibi Tamer Geyik amaçlarının daha fazla üretmek olduğunu belirterek, “Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından 2016 yılında projemizi kuruma sunduk burada projemiz onaylandıktan sonra 120 baş süt işletmesi olarak inşaatımızı yaptık. %65 destekten faydalandık. Yurt dışından hayvanlarımızı getirdik. 120 Baş olarak başladık şuanda işletmemizde 250 baş hayvanımız bulunmaktadır. İşletmemizde şuanda 5 kişi işçi çalışıyor, 3 kişide aile olarak biz çalışıyoruz toplamda 8 kişiyiz. Tabi bu tür işletmelerin Erzincan ekonomisine de katkısı büyük. Silajından, yoncasından, samanından ve diğerlerinden biz bunları üreticilerimizden tedarik ediyoruz. Tabi ki amacımız daha fazla üretmek, büyümek. Ama maliyetler, girdiler biraz yüksek olduğundan dolayı şuanda büyümemizi biraz daha yavaşlattık. Bu tür işletmelerde Tarım İl Müdürümüz ve diğer çalışanlar sağolsun destek oluyorlar. Teşekkür ediyorum” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here