Muzaffer Koşan

Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan korona virüs salgınıyla mücadelenin tüm hızıyla sürerken tarımsal üretimin kesintiye uğramaması, vatandaşların güvenli gıda ihtiyacının karşılanması için gerekli tüm tedbirler sürecin başladığı ilk andan itibaren alınmaya devam ediyor.

Erzincan’da korona virüs ile mücadeleye devam ederken tarım alanında da üretim hız kesmeden devam ediyor. Erzincanlı çiftçiler tedbirlerini alıp üretime devam ediyorlar. Doğu Anadolu bölgesinin önemli sebze ve meyve üretim merkezlerinden olan Erzincan’da Korona virüs Covid-19 salgınına rağmen, tarımın sürdürülebilmesi adına çiftçiler seralarda fide dikimlerini gerçekleştirerek üretime devam ediyorlar.

Korona virüs Covid-19 salgınına rağmen, tarımın sürdürülebilmesi adına çiftçiler büyük bir fedakarlıkla üretimi sürdürmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Korona virüs Covid-19 salgınına karşı yapılan ‘Evde kal Türkiye’ mücadelesinde bir taraftan da çiftçiler üretime devam ediyor. Sebze ve Meyve üretiminde Doğu Anadolu bölgesinde önemli bir payı olan Erzincan’da üreticiler sebze ekimi için hazırladıkları seralarda virüse karşı sosyal mesafe kurallarını da dikkate alarak maske ve eldivenlerini takıp ekim yapmaya başladı.

 

Sera sahibi Emre Tahtalı: “15 bin adet fidemizi toprakla buluşturduk. Sosyal mesafeye dikkat ederek işçilerimize eldiven, maske dağıtımı yaparak hijyenik bir şekilde dikimlerimizi yaptık. Korona virüs sektörümüzü fazla etkilemedi. Buna rağmen üretime devam ediyoruz. Yaklaşık iki ay sonra ilk hasatlarımıza başlayıp bölgemize sevkiyatlarımızı yapmayı düşünüyoruz. Hijyenik bir şekilde, sosyal mesafeye dikkat ederek. Bu süreçte tarıma gereken desteğin verilmesini ve gereken çabanın gösterilmesini istiyoruz. / Korona virüs sektörümüzü çok fazla etkilemedi. Salgın sonrası yaşanabilecek ekonomik krizi de tarımda üretim ile ülke ekonomisine katkıda bulunmayı düşünüyoruz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here