Muzaffer Koşan

Speaking Cafe uygulaması Erzincan Lisesi toplantı salonunda yapıldı. Açılışın ardından öğrenci kafeteryasında öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile uygulama başlatıldı. Açılışa 7 farklı liseden okul yöneticileri, İngilizce öğretmenleri ve öğrenciler katıldı. Açılış programı; Erzincan Lisesi Müdürü İbrahim Salar’ın açılış konuşmaları ve Erzincan Anadolu Lisesi öğrencilerinden Azra Kafkas ve Doğukan Kılıç’ın mini konserinin ardından sona erdi.

Açılış konserinden sonra öğrenci kafeteryasına geçen İngilizce öğretmenleri ve öğrenciler sadece İngilizce dilinde iletişim kurarak çeşitli oyun ve aktivitelerle sınıf ortamında öğrendikleri dili genç dostu rahat bir ortamda kullanma şansını yakaladılar. Günlük hayatta İngilizce dilinin gerekliliği ve kullanım alanlarının farkına veren öğrenciler bir sonraki etkinlik için güdülenmiş ve hevesli olarak ayrıldılar. Etkinliğe 7 farklı liseden 14 danışman İngilizce öğretmeni ile 70 öğrenci katılmış oldu.

Speaking Cafe uygulaması Erzincan İl Milli eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi tarafından ve Erzincan Lisesi ortaklığı ile ortaokul ve ortaöğretim kademelerinde yabancı dil olarak İngilizce dersi alan öğrencilerimizin alıcı dilden üretici dile geçebilmeleri adına, resmi olmayan genç dostu bir ortamda akranlarıyla iletişime geçerek ve eğitmenlerinin gözetiminde kontrollü olarak yabancı dilde konuşma becerilerini geliştirmek amacıyla oluşturuldu.

Çalışmanın amaç ve hedeflerine uygun olarak Speaking Cafe uygulaması; bir hafta ortaokul bir hafta lise öğrencileri olmak üzere İngilizce olarak tasarlanmış oyun, tartışma konuları, farklı kısa film gösterimleri ve kitap analizleri ile yapılmaya devam edecektir. Cafe’de servis Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından İngilizce olarak yapılmaktadır. Böylece bu alanda eğitim gören öğrencilerimiz de uygulama yapma şansı bulmaktadırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here