Duygu Yatmış

Türkiye genelinde etkili olan soğuk ve olumsuz hava koşulları pazar tezgahlarını vurdu. Tarladan çıkan ürün miktarının az olması fiyatları neredeyse 3’e katladı.

Son günlerde yaşanan olumsuz hava koşulları en çok pazarları ve mahsulleri etkiledi.

Hava şartları ürünlerin zamanında toplanmasını ve tezgahlara ulaşmasını geciktirdi. Ülke genelinde yaşanan fiyat artışı Erzincan dada tezgahlara yansıdı. sabahın erken saatlerinde tezgahlarını açan pazar esnafı öğle saatlerine kadar alıcı bulamıyor. Fiyatları gören vatandaşlar da ya yarım kilogram alıyor ya da sadece bakıp geçiyor.

 

Erzincan da Salı Pazarı esnafları pazardaki fiyat artışını hava koşullarından dolayı ürünlerin az olmasına bağladı. ” Özellikle esnaf olarak bunun üstesinden gelmek, şu son zamanlarda çok zor. Özellikle son aylarda güneydoğu tarafına; Adana, Mersin, Hatay tarafını inanılmaz derecede sel vs. doğal afet vurduğu için mal oralardan temin edemiyoruz artık. Bu da ister istemez tüketiciye çok pahalı bir şekilde yansıyor. Bunun yanı sıra turfanda dediniz domates, biber zaten kışın çok zor bunlar özellikle sera mahsulü onların fiyatları ister istemez yüksek ama biz yeşillik ürünlerinde bu sene inanılmaz derecede mal sıkıntısı, mal temin etmekte zorlanıyoruz” şeklinde konuştu.

Pazarlarda fiyatların yükselmesi nedeniyle alışverişin oldukça azaldığını belirten esnaf“. İster istemez tabi müşterilerden inanılmaz derecede tepki görüyoruz ama bu bizden kaynaklı bir durum değil. Bu tamamen başta da söylediğim gibi havalar soğuk olduğundan oluşan bir durum. Tüketiciden tabi ki tepki görmemiz, fiyatların yüksek olması yani biraz tepki gösteriyor. Sürüm yani satışlarımız inanılmaz derecede azaldı. Fiyat yüksekliğinden ötürü, talep azaldığından ötürü yani malın yokluğu bundan ötürü biz esnaf olarak çok yüksek fiyatlara ister istemez mal temin etmek zorunda kalıyoruz. Aldığımız malı da elimizden çıkarmak çok zor oluyor” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here