Muzaffer Koşan

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası nedeniyle stant kuruldu.

3-9 Kasım Organ Bağış Haftası nedeniyle kurulan standa vatandaşlar ilgi gösterdi. Vatandaşlara organ bağışıyla ilgili bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından 3-9 Kasım tarihlerinin Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanması dolayısıyla Erzincan Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğinde stantlar açılarak bilgilendirme yapılıyor.

Açılan stantta organ bağışının önemine dikkat çeken Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi  Dr. Öğretim Üyesi   Orman Çimen, açıklamasında ; “ 3 -9 Kasım organ bağışı haftası etkinlikleri çerçevesinde  Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde standımızı açmış bulunmaktayız. Yine Üniversitemiz kampüsünde ve KYK  da iki ayrı standımız daha kurulmakta. Bu stantlarda ve etkinliklerde ki amacımız halkımızı organ bağışı noktasında bilinçlendirmek, bilgilendirmek ve  yapılar organ sayısını arttırmak. Her organ bağışı hayattır, umuttur diyoruz. Hastanemiz kurulduğu günden  beri 3 bin 500 e yakın bağış kabul etmiş durumda. 32 beyin ölümü 12 nakil hastanemizde yapılmış durumda. Etkinliklerimiz çerçevesinde bu hafta içinde 200 civarında vatandaşımız organlarını bağışlamış durumda. Organlarımızı bağışlayalım yeni umutlar, yeni hayatlar olalım “ diye konuştu.

Son olarak konuşan Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi  Erkan Hirik, organ başının önemine vurgu yaparak ; “ yaptığımız etkinlikler farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Yaptığımız bu haftada ki etkinliklerde de 200 civarında  organ bağışı talebi almışlar arkadaşlarımız. Bu çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Tüm halkımızı bu farkındalık ve duyarlılığa davet ediyorum” şeklinde konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here