Muzaffer Koşan

Erzincan Havalı-Ateşli Tabanca ve Tüfek spor’da faaliyet gösteren sporcular, hedefi 12’den vuruyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında antrenmanlarını sürdüren sporcuların hedefi Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil etmek.

Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan Erzincan Havalı-Ateşli Tabanca ve Tüfek spor’da faaliyet gösteren sporcular, antrenmanlarına aralıksız devam ediyor. Yaklaşık 2 yıllık bir eğitimin ardından müsabakalara katılan ve yaşları 12 ile 50 arasında değişen takımın 52 kişilik lisanslı sporcusundan 35’ü kadınlardan oluşuyor.

Atıcılıkta şu ana kadar katıldıkları müsabakalarda 400 ün üzerinde madalya, 70 ten fazla da kupa kazanan çoğunluğu genç kızlardan oluşan sporcular, yedi Türkiye rekoruna sahip.

Haftanın 6 günü 6 saat antrenman yapan pandemiye rağmen antrenman ve lig müsabakalarında rekorlarını yenileyen sporcular, Mersin’de yapılması planlanan Avrupa Şampiyonası seçmelerinde derece yaparak Avrupada Türkiye’yi temsil etmek istiyorlar.

En son 12-17 Ocak 2021 tarihleri arasında Mersin ilinde düzenlenen ve antrenör Erdoğan Karaöz’ün adının verildiği Türkiye Kupası müsabakalarında yarışan Erzincan Atıcılık Takımı genç erkekler Türkiye 1’nciliği, büyük erkekler Türkiye 3’ncülüğü, yıldız erkekler Türkiye takım 2’nciliği, genç bayanlar Türkiye 3’ncülüğü, minik bayanlar Türkiye 1’nciliği ve Türkiye rekoru elde etti.

Sporcu Nisa Atalay: “Ben Nisa Atalay. 11 yaşındayım. 12-17 Ocak tarihleri arasında Mersin’de düzenlenen Havalı Silahlar Türkiye Kupası müsabakasında Minik Bayanlar Kategorisinde Türkiye Rekoru kırdım. Emeği geçen hocalarıma ve beni destekleyen aileme çok teşekkür ederim. Herkesi bu sporu yapmaya davet ediyorum” dedi.

Sporcu Yusuf Karabina: “Ben Yusuf Karabina. Erzincan doğumluyum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine 2013 yılından itibaren atıcılık sporu ile ilgilenmekteyim. 2013 yılından beri havalı ve ateşli silahlar kategorilerinde bir çok derecem oldu. Mersin’de yapılacak olan havalı ve ateşli silahlar Milli Takım seçmeleri için hazırlıklarımız devam ediyor. Mersin’de elimden gelenin en iyisini yapıp Avrupa da ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğim” dedi.

Sporcu Elif Zeynep Geçim: “Ben Elif Zeynep Geçim. 17 yaşındayım. 2016 yılında bu spora ailemin tavsiyesi üzerine başladım. 12-17 Ocak tarihleri arasında Mersin de yapılan havalı silahlar müsabakalarında gençler Türkiye 3’üncesi oldum. Türkiye derecelerim, bölge derecelerim var. Hedefim olimpiyat sporcusu olum Türkiye’yi temsil etmek” dedi.

Antrenör Tuğrul Karanlık: “Erzincan Gençlik Spor İl Müdürlüğünde atış antrenörü olarak görev yapmaktayım. 2008 yılında başladığımız bu antrenmanlardan günümüze kadar 400’ün üzerinde madalya, 78 adet kupa ve 7 adet Türkiye rekoru kazandık. Tabi bu çok modern bir poligona sahip olmamız, son sistem silahlara sahip olmamızla alakalı. Sporcularımız haftada 6 gün antrenman yapmaktalar. 12-17 Ocak’ta Mersin’de düzenlenen Türkiye Kupası Müsabakalarında birincilik, ikincilik ve Türkiye rekorları elde ettik. Kısmetse önümüzde ki ay Avrupa şampiyonası için bir seçme yapılacak Mersin’de şuan da sporcularımızla gayretle antrenmanlarımıza devam ediyoruz” dedi.

Antrenör Nur Efşan Polat: “14 yıldır atıcılık sporu ile uğraşıyorum. 10 yılı sporculuğumla son 4 yılı antrenörlük yapıyorum. 52 tane lisanlı sporcumuz var. 35 tanesi bayan olmak üzere. Poligonumuzda haftanın 6 günü 6 saat olmak üzere antrenman yapıyoruz. Önümüzde Mersin’de yapılacak olan Avrupa Şampiyonası seçmelerine çok iyi şekilde hazırlanıyoruz. İnşallah sporcularımız Avrupa da Türkiye’yi ve ilimizi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here