Muzaffer Koşan

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında “Öğrenciler Sinema ile Buluşuyor Etkinliği” projesi kapsamında iş birliği yapılarak Türkiye’de sinemaya gitme imkanı bulamayan öğrenciler sinemayla buluşacak.

Temel eğitim öğrencilerine, bulundukları illerdeki sinema salonlarında ücretsiz film seyretme olanağı sunacak proje, Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği ortaklığıyla yürütülüyor.

Proje kapsamında öğrencilerini ücretsiz olarak sinemaya götürmek isteyen öğretmenler okulları aracılığıyla bağlı bulundukları il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerine başvuracak. Böylece yıl sonuna kadar, müdürlüklerde oluşturulan komisyonlarca belirlenecek okulların öğrencileri sinemayla buluşacak.

Bu projeyle, sinema salonlarında ücretsiz film gösterimi yapılarak genç neslin kültür-sanat hayatına katılımı ve sinema kültürünün yaygınlık kazanmasına katkı sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca projeyle ülke genelinde yer alan ve özellikle sinemaya gidemeyen 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin etkinlikten faydalanması hedefleniyor. Proje kapsamında; Türkiye Belediyeler Birliği öğrencilerin sinemalara ulaşımlarını sağlayacak, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinesinde Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği de sinema salonlarını organize edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı,  Türkiye Belediyeler Birliği’nce düzenlenen ve sinemada film izleme imkanı bulamayan öğrencilerin beyaz perde ile buluşmasını amaçlayan “Bir Milyon Öğrenci Sinema ile Buluşuyor” kampanyasının Erzincan etabı İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ve Kültür Turizm Müdürü Arda Heb’in  de katılımıyla gerçekleştirildi.

Erzincan Park AVM salonunda ki cinebest salonunda 481 öğrenci aynı anda film izleyerek bir arada vakit geçirdiler.

İlk olarak konuşan Kültür Turizm Müdürü Arda Heb; “ 2017 yılında Kültür ve Turizm bakanlığımız Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin bir araya gelerek bir milyon öğrenci sinema ile buluşuyor.  Etkinliği kapsamında ilimizde de bu proje gerçekleştirildi. 2018 yılında yine bakanlığımız Milli Eğitim bakanlığımız ve Türkiye Belediyeler Birliği yeni bir projeye imza attılar. Proje kapsamında da sinemaya gitmeyen çocuk kalmasın etkinliği düzenlendi. Bu bağlamda ilimizde 5 salonda toplamda Günlük 481 öğrenci kardeşimize bakanlığımızın göndermiş olduğu başta Ayla, bizim köyün şarkısı, Ertuğrul 1890 ve son mektup filmleri olmak üzere gösterime sunuluyor. Bu gösteri de bize salonlarını açan işletmelerimize teşekkür ediyor öğrenci  arkadaşlarımıza İyi seyirler diliyoruz” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ise konuşmasında ; “Sinemaya gitmeyen öğrenci kalmasın başlığı altında Kültür ve Turizm bakanlığımız da Milli Eğitim bakanlığımızın ve belediyeler Birliği’nin ortak protokol çerçevesinde  ilimizde de 2017-2018 Yani geçen yıl toplam 42 okulumuzda 3200 öğrencimizi sinema ile buluşturduk.  Yine devamında bu yıl  46 okulumuzda 3816 öğrencimiz az önce kıymetli müdürümüzün de söylediği filmler arasında seçilen filmleri seyretmek için buraya geliyorlar. Erzincan merkez belediye ve çevre belediyeler 6 tane ilçemizdeki öğrencilerimiz belki şimdiye kadar hiç sinemaya gitmemiş olan öğrencilerimiz de burada sinema ile buluşacaklar. Burada öğrencilerimizin tabii ki sinema sanatı  çok boyutlu bir sanat hem görseli var hem işitsel var ve bunların seyretmiş oldukları filmlerde kalıcılık yönünde çocukların zihninde daha fazla yer edeceğinden dolayı bu çalışmalar bizim için ciddi. Eğitim camiası açısından önem arz etmektedir. Siz de farkına vardığınız çocukların olduğu yerde hayat var bereket var canlılık var heyecan var. Çocuklarımızın geldiği andan itibaren buraya gelişi ne kadar içeriye girişine kadar her birinde aslında bir eğitim var. Ayrıca bakanlıklarımıza teşekkür ediyoruz çocukları filmlerini seyrettiği süre zarfı içerisinde  patlamış mısırları da ellerinde suları da yanlarında buraya kadar düşünülmüş çocuklarımıza ne kazandırılıyor çocuklarımıza gerçekten bir arada olma beraber olmak ortak bir etkinliği birlikte seyredebilme başkasını rahatsız etmeme yeni arkadaşlıklar kurma ve bu filmleri seyretmek suretiyle az önce söylediğim gibi çok boyutlu olan sinema sanatına sanatı da eğitimde olmazsa olmazdır. Çocuklarımız için ailelerimiz için güzel bir etkinlik farklı bir etkinlik.  Ben çocukların  buraya da ilçeler den buraya gelene kadar ulaşımlarını sağlayan çevre belediyelere belde belediyelerine Erzincan belediyemize ve bu etkinlikte bizimle beraber olan kültür turizm il müdürümüz ve ekibine okuldaki idareci arkadaşlarımız öğretmen arkadaşlarımıza ve işyeri sahiplerine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here