Muzaffer Koşan

Müşir Zeki Paşa Ortaokulu öğrencileri Kan gurupları nasıl tespit edilir. Kan gurupları nelerdir konularını işleyerek öğrendiler.

Müşir Zeki Paşa Ortaokulu Fen Bilgisi öğretmeni Özlem Elif Eğilmez’in girişimleri sonucu Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan laborantlar Müşir Zeki Paşa Ortaokulu öğrencilerine, kan gruplarının nasıl tespit edildiğini anlattılar. Öğrenciler hem bilgilendiler hem de eğlendiler.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan laborantlar, üretilemeyen bir doku olan kan, bilimsel araştırmalar ışığında ana olarak A, B, AB ve O olarak 4 grupta ifade edilir. Buna ek olarak ara gruplar olduğu gibi  RH(+) Pozitif ve RH(-) Negatif olarak tanımlanan kan grupları da vardır.

Kan bağışında bulunabilecek kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım faktörler bulunuyor. Kanın tek kaynağı, sağlıklı bağışçılardır. 18 ve 65 yaş arasında, sağlıklı, bulaşıcı hastalıkları olmayan ve bulaşıcı hastalık riski bulunmayan, 50 kg üzerinde olan kişiler kan bağışında bulunabilirler. Kan bağışında bulunacak kişilerin, Hemoglabin düzeyi, erkeklerde en az 13,5g/dl en çok 18.0 g/dl ve kadınlarda en az 12,5 g/dl en çok 16,5 g/dl olmalıdır. Bağış sıklığı, erkeklerde 90, kadınlarda is 120 günde birdir.

HANGİ KAN GRUBU HANGİSİNDEN KAN ALABİLİR

 

AB Rh+ Tüm kan gruplarından, AB Rh- Tüm Rh- kan gruplarından, A Rh+ O Rh- O Rh+ A Rh- A Rh+, A Rh- O Rh- A Rh-, B Rh+ O Rh- O Rh+ B Rh- B Rh+, B Rh- O Rh- B Rh-, O Rh+ O Rh- O Rh+, O Rh- O Rh- kan alabilir.

HANGİ KAN GRUBU HANGİSİNE KAN VEREBİLİR

AB Rh+ AB Rh+, AB Rh- AB Rh- AB Rh+, A Rh+ A Rh+ AB Rh+, A Rh- A Rh+ A Rh- AB Rh+ AB Rh-, B Rh+ B Rh+ AB Rh+, B Rh- B Rh+ B Rh- AB Rh+ AB Rh-, O Rh+ Tüm Rh+ kan gruplarına,O Rh- Tüm kan gruplarına kan verebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here