Muzaffer Koşan

Erzincan Bilim ve Sanat Merkezinde (BİLSEM) eğitim gören yetenekli öğrenciler, burada aldıkları eğitimlerle ders stresinden uzak bir şekilde eğitim alırken özel yeteneklerini de geliştirme imkanı buluyorlar.

BİLSEM’de eğitim gören yetenekli 174 öğrenci, müzik, resim, akıl ve zeka oyunları, yaratıcı yazarlık, arkeoloji, drama, yazılım, yabancı dil, liderlik, mekatronik, astronomi ile uzay bilimleri gibi alanlarda eğitim alıyor.

Özel ilgi ve yetenekleri keşfedilen çocukların gelişimine katkı sunan BİLSEM’in Müzik Bölümünde eğitim gören yetenekli öğrenciler, burada aldıkları eğitimler ile geleceğin sanatçıları olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. Farklı enstrümanları büyük bir ustalıkla çalan öğrenciler okulda ki derslerinde de büyük başarılar gösteriyorlar. Aldıkları eğitimlerin derslerine olumlu etkisi olduğunu belirten öğrenciler ders stresini de BİLSEM’de aldıkları eğitimlerle atıyorlar.

BİLSEM Öğrencisi Melik Bedirhan Bedir: “Okuyorum. Öğrenciyim. Müzik ile ilgileniyorum. Burası müzik hayatımı doğrudan etkiliyor. Okulumu etkilemiyor. Ve küçük yaştan başlayıp lise sona kadar devam etmesi büyük bir avantaj bence. Müzik hayatımı burada sürdürmek benim için büyük bir avantaj. Böyle bir bilim sanat merkezinin Erzincan’da olması. Erzincan’da müzik hayatımızı geliştirmek için çabalıyoruz” dedi.

BİLSEM Öğrencisi Ayfer Ece Külünk: “13 Yaşındayım. Erzincan Bilim Sanat Merkezinde eğitim görüyorum. Bundan önce 3 yıl daha bir eğitim almıştım. Toplam 7 senedir keman eğitimi görüyorum. Erzincan Bilim Sanat Merkezinde olmam benim için çok büyük bir avantaj. Çünkü derslerimde de matematik alanında da önemli şeyler katıyor. Burada öğrendiğimiz şeyleri, mesela burada istasyon gibi etkinlikler olduğu zaman orada da kullanıyoruz. Ritim gibi şeylerde kullanabiliyoruz”  dedi.

BİLSEM Müzik Öğretmeni Emre İlhan, ise: “Erzincan Bilim Sanat Merkezi müzik öğretmeniyim. Burada öncelikle teorik eğitim veriyoruz öğrencilerimize. Teorik eğitimden sonra öğrenciler enstrümanlarında branşlaşıyorlar. Keman, bağlama, yan fülüt ve gitar olsun kendi enstrümanlarında profesyonel eğitim alıyorlar. Kurslardan farklı olarak burada eğitim veriyoruz biz. Profesyonel bir şekilde. Nota olsun, solfej olsun, bonaj şeklinde eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Koro ve orkestra derslerimiz var. Kendi enstrümanlarında öğrendikleri şeyleri orkestra ve koro da da kullanıyoruz. Bu çocukların gelişimine çok büyük katkı sağlıyor. Öğrencilerimiz kendi okullarından matematik, fen bilgisi gibi benzer derslerde daha çok sıkıldıkları için burada çocuklar streslerini atabiliyorlar. Daha çok sosyalleşmelerine katkı sağlıyor burada ki eğitimlerimiz” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here