Muzaffer Koşan

Erzincan’ın Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi kapsamında Haziran ayında Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü personelleri tarafından yapılan Tür İzleme çalışmaları sırasında nesli tükenmek üzere olan ‘Vaşak (lynx lynx)’ görüntülendi.

Türkiye’de nadiren kendini gösteren yaban hayvanlarından vaşak, Erzincan’da Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü (DKMP) ekiplerinin tür izleme çalışmaları sırasında kameraya yansıdı. Türkiye’de bulunan en büyük kedi türlerinden biri olan vaşak, Erzincan’ın kırsal kesiminde görüldü. Dağlık arazide tek başına dolaşan vaşak, bir süre görüntülendikten sonra mağaraya girerek gözden kayboldu.

İnsanlar tarafından çok nadir görüntülenebilen vaşaklar, büyük kulakları ve kalın kürkleriyle dikkat çekiyor. Büyük kulakları yer altında saklanmış olan avlarının yerini tespit etmelerine yardımcı oluyor. Yaban hayatının çeşitliliği ve zenginliği açısından nesli tükenmekte olan canlıların korunması doğal denge açısından büyük önem arz ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here