Muzaffer Koşan

Dumlupınar Üniversitesi Simav Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Kudret Armağan, “Motivasyon Otobüsü” projesiyle eğitimi okul sıralarından dezavantajlı öğrencilerin ayağına götürüyor. Şehir şehir gezerek dezavantajlı öğrencilere ulaşan motivasyon otobüsü Erzincan Barosunun davetlisi olarak Erzincan’a gelerek Erzincan Akyazı Şehit Er Mesut Koyun Ortaokulu 8. Sınıf öğrencileri ile bir araya geldi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Simav Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Kudret Armağan, özellikle kırsal bölgelerde yaşayan dezavantajlı çocukların motivasyon, iletişim, teknoloji, liderlik ve girişimcilik yönlerinin geliştirilmesi amacıyla “Motivasyon Otobüsü” projesi geliştirdi. Geliştirilen proje kapsamında Erzincan Barosunun girişimleri ile Erzincan’a gelen Motivasyon Otobüsü öğrencilerle bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

Erzincan Baro Başkanı Av. Âdem Aktürk, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Simav Meslek Yüksekokulunun akademisyenlerinden Öğretim Görevlisi Kudret Armağan, Erzincan Barosu Avukatlarından Ayşe Yumuk, Kadir Özkan ile birlikte Türk bayrakları ve balon dağıtarak Motivasyon otobüsüne aldılar.

Motivasyon Otobüsü’nün (Motibus) amacı Türkiye’nin kırsal bölgelerinde yer alan ilk ve orta kademedeki öğrencilerin, sevgi evlerinde kalan çocukların ve engelli çocukların motivasyon, iletişim, teknoloji, liderlik ve girişimcilik yönlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak. Eğitim projesi aynı zamanda öğrencilerin kendilerine olan inançları ve çevresiyle olan etkileşimleri artırmayı da hedefliyor.

Düzenlenen etkinlik ile ilgili olarak bir açıklama yapan Baro Başkanı Av. Adem Aktürk: “Çocuklar bizim geleceğimiz. Biz her zaman onların yanındayız. Erzincan Barosu olarak göreve geldiğimiz ilk andan itibaren çocuklarımızın eğitimine, gelişimine, iletişimine, motivasyon ve performanslarına yönelik programlar yapmaktayız. Bugün de motivasyon otobüsünü Kütahya Simav’dan Erzincan’a getirdik. Burada Akyazı ilköğretim okulunda çocuklarımızla buluşturduk. Çeşitli zihin oyunlarıyla, performans, motivasyon oyunlarıyla bugün güzel bir gün geçireceğiz. Bundan sonra da akşama kadar çeşitli köy okulların da programlarımız devam edecek. Buradan şunu ifade etmek isterim. Biz göreve olduğumuz sürece çocuklarımızı biz geleceğimiz olarak gördüğümüz için biz onlara yatırım yapmaya, eğitime destek olmaya, çocuklarımızın kişisel gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Erzincan Barosu her zaman çocukların yanındadır” dedi.

Dumlupınar Üniversitesi Simav Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Kudret Armağan, ise: “Motivasyon otobüsü yolculuğuna Erzincan ile devam ediyor. Bugün Erzincan’da ki bir okulumuzda genç, dinamik, yüzlerinde tebessüm dolu, kalpleri sevgi ile atan genç beyinlerle bir aradaydık. Bugün ilk önce onları rengarenk balonlarımızla karşıladık. Ve otobüsteki koltuklarda yerlerimizi aldık. Daha sonra balonların içine ortaokul son sınıf öğrencilerimizi bu güne kadar biriktirdikleri o küçükte olsa sınav stresleri, o telaşlarını, o sıkıntılarını renkli balonların içine doldurduk. İlk önce bir streslerimizden kurtulduk. Rahatladık ve daha sonra bütün öğrencilerimizle tek tek merhabalaştık. Onlara içten bir merhaba dedik. Ve onlarda bizi sevgi ile karşıladılar. Gözlerinin içine bakarak kendinden emin ayakta durarak ve hedeflerine emin bir şekilde ilerleyecek birer birey olmanın ilk gerekliliği olan isimlerini inanarak, karşı tarafa söylemeyi öğrendiler. Ve ayakta nasıl dik duracaklarını onlara anlattık. Daha sonra nefes alma konusunda çünkü iyi bir iletişim iyi bir nefesle başlar. Özellikle hedefe odaklanmada kendimizi iyi hissedebilmemiz için doğru nefes almamız gerektiğini onlarla paylaştık. Nefes egzersizleri ile eğitimimize devam ettik. Daha sonra iletişim oyunları kendini ifade etme, etkileşim ve beraberinde robotik uygulamalar, örnek robotik uygulamalarla onlara sunumlar yaptık. Ve teknolojiye bakış açılarını meraklarını geliştirmeye çalıştık. Daha sonra takım oyunlarında karşılıklı evlerinde oynayabilecekleri, anne babalarıyla ve kardeşleriyle oynayabilecekleri oyunlarla devam ettik. Şimdi artık sona yaklaştık. Onları bulundukları o sevgi dolu okullarına, sevgi yuvalarına pamuk şekerler ikram ederek uğurlayacağız. Motivasyon otobüsü yoluna devam edecek. Başka illerde başka okullarda bu minik gönüllerle buluşmaya devam edecek” diye konuştu.

Erzincan Barosu Avukatlarından Av. Ayşe Yumuk: “Kudret beyi heyecanla izledik. Eğitime farklı bir bakış açısı kattığını düşünüyoruz. Bu eğitimden dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Öğrenciler ise: “Bence çok güzeldi. Bir daha olmasını isterim. Böyle etkinliklerin olması çok sevindiriyor beni. Özelliklede bu etkinlik çok güzeldi. Ben çok beğendim. Devamlı olmasını isterim” , “Etkinlik çok güzeldi. Beynimizi geliştirmeyi falan öğrendik. Stresimizi attık. Çok güzeldi. Teşekkür ederiz” , “Bugün ki motivasyonda çok iyi şeyler öğrendim. Nasıl nefes alıp vereceğimizi öğrendim. Bu bize çok iyi geldi. Geldikleri için teşekkür ederiz” dediler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here