Muzaffer Koşan

Erzincan’ın dağlık bölgelerinde doğada kendiliğinden yetişen, barındırdığı besin öğeleri nedeniyle özel bir tür olarak bilinen ‘çaşır’ mantarı, çarşı pazarda kilosu 100 TL ile 150 TL arasında alıcı buluyor.

Erzincan ve çevresini etkisi altına alan yağışlı hava, bugünlerde yerini güneşli günlere bırakmasının ardından mantar gibi doğal ürünler pazarlarda yerini aldı. Doğada doğal yollarla yetişen çaşır mantarı, şehrin muhtelif yerlerinde satılmaya başladı. Halkın oldukça rağbet gösterdiği çaşır mantarı birçok ailenin geçim kaynağı oldu. Çaşır mantarının kilosunun 100 TL’den, 150 TL’ye kadar çıkmasına rağmen vatandaşlar et yerine mantarı tercih ediyor. Halk arasında çaşır mantarı olarak da bilinen, oldukça lezzetli ve sağlıklı olan dağ mantarı, yağışların yoğun olması yüzünden oldukça verimli bir yıl geçiriyor. Yağmurların ardından açan güneşi fırsat bilen vatandaşlar yörede mantar toplamak için dağ ve yaylalara akın etti. Getirdikleri mantarı oluşturdukları pazarlarda satan vatandaşlar, ürünleri bir günde bitiriyor.

Yaşam süresini uzattığı ve tümöre karşı etkili olduğunu düşüncesiyle sağlık dostu mantar olarak bilinen çaşır, Erzincan’ın yüksek kesimlerinde yetişiyor.  Çaşır mantarının, şeker hastalığına, kalp damar hastalıklarına iyi geldiğine inanılıyor. Aynı adı taşıyan otun köklerinde kendiliğinden yetişen bir tür değerli mantar olarak biliniyor. İlkbahar aylarında karların erimesi ile birlikte çıkmaya başlayan çaşır otunun köklerinde Mayıs – Haziran aylarına gelindiğinde yetişen çaşır mantarındaki minerallerin birçoğunun da kalp adalelerini kuvvetlendirdiği ve kalp çevresindeki damarlarda daralma ya da tıkanmayı önlediği belirtiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here