Muzaffer Koşan

Erzincan!’ın Kemaliye ilçesi doğası ile olduğu kadar yöresel Lök tatlısı ile de ünlü. Lök tatlısının yapımında sadece dut kurusu ve ceviz kullanılıyor. Zahmetli bir yapımı olan lök tatlısının lezzeti dillere destan.

Ceviz ve Dut kurusunun birleşmesinden ortaya çıkan lök tatlısının lezzeti dillere destan.

 

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde ceviz ve dut karışımıyla yapılan “lök” adlı tatlı, rağbet görüyor. Kuru dut ve cevizin yaklaşık 3 saat makinede dövülüp macun haline getirilmesiyle elde edilen yöresel tatlı, porsiyon ve paket halinde satışa sunuluyor.

Kemaliye ilçe merkezi ve köylerinde önceden hemen hemen her evde yapılan ve zamanla unutulmaya yüz tutan lök tatlısı, ilçedeki “lök hane” adlı işletmede yapılarak sofralara sunuluyor.

Kuru dut ve cevizin yaklaşık 3 saat makinede dövülüp macun haline getirilmesiyle elde edilen yöresel tatlı, porsiyon ve paket halinde satışa sunuluyor. İlçede yıllardır faaliyet gösteren lök haneyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, eşsiz lezzeti tadıyor. Lök, yoğun talep görüyor.

Lök ustası Salim Çobanoğlu, “Kurutulmuş dutları öğütüyoruz. Öğüttükten sonra dibeğin içerisine koyuyoruz. Yaklaşık iki buçuk saat döve döve macun haline getiriyoruz. Daha sonrada bunu pressliyip satışa hazır hale getiriyoruz. Bu, bizim mahalli tatlımızdır. Eskiden evlerde yapılıyordu şimdi biz burada yapıyoruz, ilçemize gelen misafirlerimize doğal ve yöresel tatlı olarak ikram ediyoruz. Dutu güneşte kurutup daha sonra değirmenlerde un haline getiriyoruz ve cevizle dövme makinesinde yaklaşık 2,5-3 saat dövüyoruz. İçerisinde dutun tatlılığı, cevizin de yağı var. Başka hiçbir katkı maddesi, şeker ve benzeri hiçbir şey yok. Sadece dut ve cevizden yapılıyor. Eskiler de bildiği için yoğun şekilde ilgi görüyor. İçerisinde ilave bir katkı maddesi olmadığı için, genelde tadanlar tercih ediyor. Önceleri Kemaliye’de her evde, her köyde yapılırdı fakat şimdi yapılmıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here