Muzaffer Koşan

Döviz kurlarındaki ani yükselişle birlikte milli parayla iş yapmanın milli görev olduğunu kaydeden Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Birlik Başkanı Bedir Limon, “Tüm iş yeri sahipleri ve kiracılar dövizle yapılan kira sözleşmelerini güncelleyerek TL cinsine çevirmeli. Aksi takdirde ne kira ödeyen esnaf bu paranın altından kalkabilir ne de mal sahibi parasını zamanında alabilir. Milli paramıza sahip çıkmak için herkes üzerine düşen görevi yapmalı. Yurt içinde dövizle iş yapanlar sözleşmelerinde mutlaka TL’yi kullanmalı” dedi.

Ülke içindeki tüm ticari işlemlerin döviz yerine TL ile yapılarak milli paramıza sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Birlik Başkanı Bedir Limon, “Son dönemlerde döviz kurlarındaki yükseliş, kirasını Dolar ve Euro üzerinden ödeyen işletmeleri ve iş yeri sahiplerini zor duruma düşürdü. İş yapanların maliyeti artarken kiralar da dövize bağlı olarak yükselince çok sayıda kişi mağdur oldu. Ülke içerisindeki alım satım ve kira işlemlerinin döviz cinsinden yapılması her iki tarafa da kaybettiriyor. Yurt içindeki kira sözleşmelerinin döviz cinsinden yapılması milli paramızın değerini düşürüyor. Döviz kurlarında bu kadar hızlı iniş çıkışların yaşandığı bir dönemde sözleşmeler TL ile güncellenerek milli paranın değeri korunmalı ve milli paraya teşvik artırılmalı” diye konuştu.

Hem esnafın hem de mülk sahiplerinin mağdur olmaması için kira ödemelerinde TL cinsinden milli para kullanılması gerektiğini söyleyen Limon, “Uluslararası ticaretin bile milli para cinsinden yapılabilmesi için çalışmaların olduğu bu dönemde ülke içindeki işlemlerin döviz cinsinden yapılması mili paranın değerini düşürüyor. Kazancı döviz olmayanın döviz kuru üzerinden borçlanması adeta kumar oynamak gibi bir şey. Ülke içindeki işlemlerin milli para cinsinden yapılması için kamu spotları hazırlanmalı ve vatandaşlar uyarılmalı. Aksi takdirde esnafımız kira yükünün altından kalkamaz. Her iki tarafın da mağduriyetinin önlenmesi için kira ödemeleri ve sözleşmeler milli para cinsinden yapılmalı” şeklinde konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here