Muzaffer Koşan

 13 Şubat Erzincan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. yılı Erzincan’da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Kutlamalar Belediye sarayı önünde ki Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Törene Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır,  Belediye Başkanı Bekir Aksun, 3. Ordu Kurmay Başkanı Tuğ General Ali Ekiyor, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan eski Milletvekili Sebahattin Karakelle, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Sabri Taş ve Gaziler Derneği üyeleri, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri, Askeri birlikler  katıldı.

Tören Valilik, 3. Ordu Komutanlığı ve Erzincan Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk anıtına sunulmasıyla başladı. Ardından İstiklal Marşı okunarak Türk Bayrağı göndere çekildi.

Törende konuşan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun; “ Erzincan’ımız farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Mengücek Gaziye beylik olmuş, Yavuz Sultan Selim Hanı misafir etmiş, milli mücadeleye can vermiş, ezan dinmesin bayrak inmesin diye kara toprağın bağrına düşmüş yiğitlerin şehridir. Dünya tarihinin en kanlı savaşı esnasında işgale uğrayan şehrimiz aziz milletimizin şehrimizde öve tüm yurtta göstermiş olduğu üstün mücadelesi ve bağımsızlık ülküsü sayesinde başarıyla sonuçlanmıştır. Anadolu’da verilen bu mücadele karanlığa ışık  olmuş yeni bir kızıl elmaya dönüşmüştür. Samsunda yakılan bağımsızlık ateşi Erzurum’da, Amasya’da, Sivas’ta, Anadolu’nun her karışında tutuşmuş Kocatepe’de aleve dönüşmüştür. Aziz milletimizin  tek parolası ölürsem şehir kalırsam gazi olmuştur. Tarih sahnesinde bu aziz milletin düşmanı hiç tükenmemiştir. Ata yurdumuzdan Anadolu’ya yola çıkarken atalarımızın terkisine devlet töresini ve bağımsızlık aşkını almış bir ecdadın torunlarıyız. Bizler zalime Yavuzca, mazluma Yunusca davranan Yesevi dergâhının Alperenleriyiz.  Mevlana’da hoşgörü , Hacı Bektaş’ı Velide kardeşiz. İşte Erzincan  bu kardeşliğin, sevginin, samimiyetinin ve hoşgörünün şehridir. Geçmiştir aldığımız güçle geleceğe  doğru emin adımlarla ilerliyoruz. 102 yıl önce bu topraklarda topla, tüfekle canımızı ortaya koyarak verdiğimiz bağımsızlık mücadelesini bugün ilimde, bilimde, teknikte Türk milletine yakışır şekilde vermeliyiz. Yenilikçi, akılcı ve üretken olmak durumundayız. Bu kadim şehrimizde vatan uğruna can vermiş şanlı ecdadımızın emanetine   sahip çıkma durumundayız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şahitlerimizi rahmet, minnet  ve şükranla anıyorum. Bütün Türk yurtlarında hainlerle  mücadele eden vatan evlatlarına yüce Allah tan güç kuvvet diliyorum. Tüm hemşerilerimin bu mutlu gününü büyük bir gururla kutluyorum. Ne mutlu Türküm diyene” şeklinde  konuştu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here