Muzaffer Koşan

Erzincan Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından 2018-2019 eğitim öğretim dönemlerini kapsayan yılsonu sergisi açıldı.

Erzincan’da Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu  tarafından açılan kurslara katılan kursiyerlerin el emeği göz nuru işleri sergileniyor. Kursiyerler tarafından büyük emeklerle hazırlanan el işi göz nuru ürünler Erzincanlıların beğenisine sunuldu. Erzincan’da 2018-2019 eğitim öğretim döneminde il genelinde bin 23 kursa 24 bin 369 kursiyer katılarak sertifika aldı.

Erzincan Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından 2018-2019 eğitim öğretim dönemlerini kapsayan yılsonu sergisini açılışına Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın eşi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Org. İsmail Serdar Savaş’ın eşi Nesrin Savaş, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ve davetliler katıldı.

Açılan sergi ile ilgili bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün; “Erzincan Halk Eğitim Merkezimizin 1 Eylül 2018 tarihinden bu güne kadar yapmış olduğu çalışmaların yıl sonu sergisi. Yıl içerisinde gerek okuma yazma kursları, gerek meslek edinme kursları gerekse genel kurslarda toplamda merkez ilçede 720 kurs açtık. Bu 720 kursa toplam 18 bin 108 kursiyerimiz katıldı. 18 bin 18 kursiyer azımsanmayacak bir oran. Aslında Milli Eğitim Bakanlığımız Hak Eğitimler vasıtasıyla hayat boyu öğrenme düsturu içerisinde 7’den 70’e herkesin öğrenmeyi mutlaka kalıcı hale getirmesi hususunda yapmış olduğu çalışmaları ciddi bir şekilde önemsiyor. Bizde bunu önemsiyoruz. 1 Eylül 2018 tarihinden bu güne kadar ile genelinde ise toplam bin 23 kursumuz açıldı. Bu bin 23 kursumuza 24 bin 369 kursiyerimiz ile genelinde katılım sağladı. Öğrenme sözcüğünü açacak olursak bir şeyi bilmek, bir şeyi bellemek manasına geldiği için bu bilme zaman ile sınırlı değil hayat boyu öğrenmesi lazım olan manasına gelmektedir. Bugün örgün eğitimde okullarımızda başladığımız zaman bir bilgiyi bitene kadar o bilgide çok değişiklikler olduğuna şahitlik ediyoruz. Ozaman hayatta çok şey değiştiğinin farkına varabilmek bizim için çok önemli. Özellikle sürekli kendimizi yenilememiz açısında Peygamber efendimizin ‘Beşikten mezra kadar ilim tahsil ediniz’ bu ne demektir. Sürekli öğrenmeyi, hayat boyu öğrenmeyi bize tavsiye etmekte. Bu meyanda özellikle Halk Eğitim Merkezimiz içerisinde, mahallelerimizde, köylerimizde açmış olduğumuz bu kursa gelen kursiyerler aynı zaman da sosyal çevre edinmeleri, yeni şeyler edinmeleri, sosyal ve psikolojik yönden rahatlamaları, dört duvar arasından çıkmaları, farklı sosyal çevrelerle farklı etkinliklerde bir araya gelmeleri, yeni şeyler öğrenmenin hazzına varmaları bunlar çok önemli. Aslında öğrenme şenlikleri ile ilgili olarak yapılan bu çalışmaların bizatihi nasıl uygulandığı, neler yapıldığı, hangi aşamadan geçildiği bunları burada görebiliyoruz ama bunların bu güne gelmesi ile ilgili olarak yapılan çalışmalar el emeği göz nuru emeğin ne kadar önemli ne kadar kutsal olduğunu, ne kadar bu güzel çalışmaların arkasında ne gibi farklı çalışmaların, zorlukların, emeğin göz nurunun, alın ve akıl terinin akıtıldığının görme açısından öğrenme şenliklerinde sergiliyoruz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here