Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile kurban satışları başladı.

Büyükbaş hayvanın fiyatı 8 bin ile 18 bin lira arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıklar da 600 lira ile bin 200 lira arasında değişen fiyatlardan satışa sunuluyor.

Büyükbaş hayvanın sahibi yaptığı açıklamada, ahırlarında yaklaşık 20 büyükbaş hayvanı satışa sunduklarını dile getirerek, “Hayvanlarımızı yaylalarda belli bir süre yayıldıktan sonra içeri alıyoruz. Özel olarak besliyoruz. Hayvanlarımız çiçek gibi parlıyor. Büyükbaş hayvan kurbanlıklar 8 bin lira ile 15 bin arasında değişiyor. Küçükbaş hayvanların da 600 lira- bin 500 arasında fiyatları değişiyor” dedi.

Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler

Büyükbaş Hayvan üreticisi kurban alınırken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgiler vererek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

“Tüylerinin parlaklığı yerinde, deri elastikiyeti sabit, ağzından ve burnundan akıntı gelmeyen hayvanlar, kurban için ideal hayvanlardır. Hayvanın kuyruğunun bir kısmı yoksa, gözünün biri körse, boynuzu kırıksa, ağzından ve burnundan akıntı geliyorsa, bunlar kurban için uygun değildir. Hastalık belirtileri hayvanın üzerinde açıkça görülecek şekilde hasta ise, vücudunda onun sıhhatine tesir eden derin bir yaranın olması, sürüdeki sağlam hayvanlarla birlikte yürümesine veya onlara yetişmesine engel olacak şekilde topal olması, kemiklerinde ilik kalmayacak şekilde iyice zayıflamış olması, gözleriyle göremeyecek kadar kör olan, ön veya arka ayaklarından birisi veya her ikisi kesik olması gibi etkenler hayvanın kurban olmaması gerektiğini ortaya koyar. Vatandaşlarımızın kurbanlık alırken bunlara dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here