Muzaffer Koşan

Kurban Bayramı için İstanbul’a kurbanlık hayvan girişlerinin 15 Temmuz Çarşamba günü başlayacağının duyurulması üzerine Doğu Anadolu Bölgesinde ki illerden İstanbul’a kurbanlık sevkiyatı başladı.

Başlayan kurbanlık hayvan sevkiyatından dolayı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri de denetimlerini sıklaştırdı.

Kurban Bayramına sayılı günler kala büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli merkezi Doğu Anadolu Bölgesindeki hayvan yetiştiricileri yoğunluk yaşıyor. Diğer kentlere kurbanlık sevkiyatının hız kazandığı bölgenin en önemli hayvancılık merkezlerinde, Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri de gerekli denetimlerini sürdürüyor.

Kurban Bayramı öncesi Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri yol kontrollerinde belgesiz hayvan sevklerine karşı önlemlerini arttırdı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından uygulama noktalarında durdurulan ve Doğu illerinden İstanbul’a sevk edilen hayvanlar kontrol edildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri hayvan sahiplerini de uyardı. Hayvan Pasaportu, Nakil Beyannamesi, Nakil Belgesi ve Veteriner Sağlık Raporu olmadan hayvan sevki yapmamalarını istedi.

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin: “Erzincan Tarım İl Müdürlüğü olarak yol kontrol noktamızda Doğu illerimizden gelen kurbanlıkları burada kontrol etmekteyiz. Özellikle Erzurum, Kars, Ağrı, Ardahan ve Van bölgelerinden gelen hayvanları bu yol güzergahında kurulmuş olan kontrol noktasından görevli veteriner hekimlerimizce kontrollerimiz devam etmekte. Burada biz hayvanların küpelerinin olmasına, hayvan sağlık raporlarının olmasına ve pasaportlarının olmasına dikkat ediyoruz. Burada arkadaşlarımız bu kontrolleri tamamladıktan sonra besicilerimizi İstanbul kurban pazarlarına özellikle en çok yoğun olan İstanbul kurban pazarlarına göndermektedirler. 16 Temmuz itibariyle İstanbul Kurban pazarı açılmış bulunmakta. Bizde dün, bugün ve önümüzde ki hafta içinde Kurban Bayramına kadar sürekli ekiplerimiz yol kontrolleri yaparak vatandaşlarımızın alacağı hayvanların sağlıklı ve kurallara uygun olduklarını denetlemekteyiz. / Yoğun bir pandemi süreci yaşamış bulunmaktayız. Biz burada özellikle kurban üreticilerimiz büyük fedekarlıklar göstererek bu hayvanları yetiştirdiler. Önceki yıllara oran ile şuan da yüzde 10-20’ye yakın kurban piyasası pazarımızda hayvan mevcudu artmış bulunmakta. Şunu da belirtmek istiyoruz ki halkımızın her hangi bir kurban sıkıntısı yaşayacağını düşünmüyoruz. Yeterince sayıda ülkemizde kurbanlık hayvan olduğunu belirtmek istiyorum”dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here