Muzaffer Koşan

Erzincan’da jandarma ekipleri, kış lastiği konusunda sürücüleri bilgilendirdi. Erzincan İl Jandarma Komutanlığı trafik ekipleri, vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması ve güven içerisinde seyahat edebilmeleri amacıyla, kar lastiklerinin önemi ile ilgili sürücülere detaylı bilgiler verdi.

İl Jandarma Komutanlığınca yapılan İstatistiklere göre Jandarma sorumluluk bölgesinde, 2015-2019 yılları arasında (5 yıllık dönemde) meydana gelen toplam ( 747) kazanın Aralık-Ocak-Şubat aylarında (101 kaza)  ve İl Yolları ile Köy yollarında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Kazaların % 68’inin “Yoldan Çıkma” ve “Devrilme, Savrulma Takla” şeklinde meydana geldiği görülmektedir.

Kış aylarında ve özellikle kar yağışının başlaması ile birlikte tedbirsiz ve dikkatsiz araç kullanan sürücülerin seyahatleri esnasında çeşitli sıkıntılar yaşadıkları ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürdükleri gözlemlenmektedir.

Araçlarında zincir ve/veya kış lastiği kullanmayan sürücülerin kayarak yoldan çıktıkları, yol üzerinde kazaya sebep oldukları ya da dik eğimli yol üzerinde kaygan zeminden dolayı çıkamayarak yolda kaldıkları ve bu nedenlerle diğer araç sürücüleri ile kendi can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürdükleri tespit edilmiştir.
Bu yaşanan olumsuzlukların, gerekli tedbirlerini önceden almayan sürücüler sayesinde önümüzdeki dönemde de tüm yollarda sıklıkla yaşanabileceği değerlendirilmektedir.

Bilindiği üzere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun “Kış Lastiği Zorunluluğu” başlıklı 65/A maddesine istinaden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanarak 1 Nisan 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan ve 01 Aralık 2017 tarihinde yürürlüğe giren “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğin” 7’inci maddesine göre şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmiştir.

Bu kapsamda Valiliğimiz onayı ile İl Jandarma Komutanlığınca 01 Ekim – 01 Aralık 2020 tarihleri arasında uygulamaya konulan Kış lastiklerinin takılması konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi kapsamında “Kış Lastiği Sizi Hayatta Tutar” isimli  Toplum Destekli Güvenlik Hizmeti Modeli proje uygulaması hazırlanmıştır.Proje çalışmaları kapsamında, bugüne kadar, Jandarma Trafik Timlerimiz marifetiyle 3.275 sürücüye bilgilendirme yapılmış, kurulan stantlarda kış lastiği kullanımı ve önemi ile kış aylarında araç kullanma teknikleri konularında teorik;  zincir takma/sökme konusunda ise pratik eğitimler verilerek, katılımcı vatandaşlarımıza “Eğitime Katılım Belgesi” düzenlenmiştir.

GSM firmaları aracılığı ile de 3.780 vatandaşımıza uyarıcı ve bilgilendirici kısa mesaj göndermek suretiyle ulaşılmış, hazırlanan 1.000 adet el broşürlerinin dağıtımı gerçekleştirilmiştir.Proje çalışması ile; vatandaşlarımızın trafikte can ve mal güvenliklerinin sağlanarak güvenli ve huzurlu seyahat edebilmelerinin temin edilmesi, trafik kazaları neticesinde ölüm ve yaralanma riskinin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Erzincan İl Jandarma Komutanlığınca, trafikte yer alan tüm yol kullanıcılarının can ve mal güvenliklerinin sağlanmasına yönelik tedbirlerin alınmasına aralıksız devam edilmekte.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here