Muzaffer Koşan

Solucan gübresi ile toprakları kimyasal gübreden arındırmak hedefleniyor.

Tarımda kullanılan kimyasal gübreden dolayı verim kaybının önüne geçmek amacıyla solucan gübresi üretim tesisi kuran girişimci Mahir Aydemir’in ürettiği ve toprakta su tutma ile mahsulde verim artırma özelliği olan solucan gübresi, bölgedeki çiftçinin umudu oldu.

Erzincan’da çiftçilerin verim sorununa çözüm olmak için Çukurkuyu beldesine tesis kuran girişimci Mahir Aydemir, toprakta su tutma, mahsulde verim artırma özelliği olan solucan gübresiyle tüketicinin talebini karşılamaya çalışıyor. 400 bin solucan ile başladığı işte şuan da 12 milyon solucan ile üretime devam eden Aydemir, kimyasal gübreye karşı çözüm solucan gübresidir dedi.

Mahir Aydemir: “Yaklaşık 6 yıldır akademik olarak bu işin içindeyim. 7-8 ay önce de Erzincan’da doğu Anadolu’nun en büyük solucan gübresi tesisini kurduk.  İlk başta sürekli akış sistemi olan iki tane makine ile başladık. 200 bin’er yani toplamda 400 bin solucanla başladık. Şimdi yaklaşık 12 milyon solucanla üretim tam kapasiteye ulaşmış vaziyette. Şuan 8 tane 20 metrelik sürekli akış sistemi ile faaliyet sürdürüyoruz.

Solucan gübresi organik atıkların solucanın sindirim sisteminden geçerek birçok faydalı vücudun da ki enzimleri ve bakterileri gübreye vererek bitkiye faydalı tamamen organik bir gübreye dönüştürüyor. Son yıllarda özellikle organik tarımın artması ile birlikte bu sektör de ciddi bir noktaya geldi. Özellikle sera bölgelerinde ki bitkilerde yaptığımız denemelerde çok önemli sonuçlar alındı. Şuan da Erzincan’da yetiştirilen birçok Erzincan yöresi veya Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen bir çok bitkide denemeler yaptık. Ve yüzde 30-40’lara yakın verim farklılığı gözlendi. Şu an da bununla ilgili yoğun bir talep var. Özellikle kimyasal gübrelerin toprağı zehirlemesi ve belli bir yıldan sonrada verim alamaz duruma gelmeleri. Bu verimi alabilmeleri için çok daha fazla kimyasal gübre kullanmak zorunda kaldılar. Solucan gübresi özellikle toprak üstü kullanımında yani katı gübrenin kullanımında toprağın organik madde kullanımını artırdığı için doğal bir yani eskiyi ıslah ederek toprağı o eski bakir haline dönüştürüyor ve her yıl kimyasal oranını artırılarak 3-4 yıl içerisinde tamamen organik bir yapıya dönüşüyor. Ve artık kimyasal kullanımına gerek kalmıyor. Böyle bir avantajı var. Ondan daha önemlisi yetiştirilen bir çok ürün kimyasal gübrelerle yetiştirildiği için vücuda da artık faydadan çok zararı oluyor ama solucan gübresinin böyle bir özelliği yok. Tamamen doğal ve birçok hastalığın kaynağı olan sağlıksız besinlerinde kullanımının önüne geçmiş oluyor. / Solucan gübresinin yüzde 70-80’lik kısmı bütün dünyada da uygulandığı gibi büyükbaş hayvan gübresi. Bu büyükbaş hayvan gübresi separatörden geçtikten sora veya separatörden geçmiş olmasa bile gübreler belli bir alana yığıldıktan sonra içine sebze meyve atıkları hal atıkları dediğimiz, mürekkepsiz kağıt ve karton parçaları bunlar katılarak belli bir süre kompost olması sağlanıyor. Bu kompost olduktan sonra solucan maması diye tabir ettiğimiz solucanın besleneceği ürüne dönüşüyor. Bu besinler solucana verildikten sonra belli bir süre solucan bunu sindirim sisteminden geçiriyor. Daha sonra bu otomatik makinelerde kesim yapıldıktan ısıl işlemden geçtikten sonra alanlara serilip kurutulduktan sonra eleme ve paketleme kısmına geçiliyor. / Kimyasal gübreye karşı çözüm organik solucan gübresi” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here