Muzaffer Koşan

Erzincan’da Kayakla Oryantiring Türkiye Şampiyonası yapıldı. Şampiyonaya katılan sporcular, belirlenen hedeflere harita ile ulaşarak puan topladı. Çekişmeli geçen yarışmada sporcular Türkiye sıralamasına etki edebilmek için ter döktü.

Ergan Dağı Kış Sporları ve Kayak Merkezinde, Türkiye Kayakla Oryantiring Şampiyonası düzenlendi. Türkiye Oryantiring Kayak Federasyonu tarafından dereceye giren sporculara puan verildi. Harita bilgisinin ve dayanıklılığın ön plana çıktığı yarışmada, yaş gruplarına göre yarışan sporcular belirlenen hedefleri kısa süre içerisinde bularak, bitiş çizgisine ulaşmak için mücadele verdi. 20 kulüpten toplam 101 sporcunun katılımı ile gerçekleşen yarışmada erkek ve bayan sporcular dereceye girebilmek için mücadele verdi. Şampiyona sonrası dereceye giren sporcular arasından Milli Takıma seçme yapılacak.

Türkiye Oryantiring Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Çiftçi: “11-12 Ocak 2020 tarihinde Erzincan’da Kayakla Oryantiring Şampiyonası yapıyoruz. Türkiye Kayakla Oryantiring Şampiyonası yapıyoruz. Bu bizim oryantiring alanında Erzincan’da yaptığımız üçüncü şampiyonamız. Şampiyonanın temeli 8-15 Mart tarihlerinde Rusya’da yapılacak Dünya Oryantiringle Kayak Şampiyonasında Milli Takımı oluşturacağız. Aynı zaman da burada. İlerleyen zaman zarfında ilerleyen yıllarda oryantiring alanında Erzincan’da daha geniş yarışma yapmayı da düşünüyoruz. Erzincan’ı oryantiringin merkezi yapmak istiyoruz. 120 kulüp 101 sporcu. 2 gün sürecek. 10 etap. 10 kategoride. 2 kategoride klasik ve orta mesafede yarışmalar yapıyorlar. Çeşitli yaşlarda 10 kategori toplam” dedi.

Sporcular ise; “Ankara’dan katılıyorum. Bugün oryantiring yarışlarımızın ilk günü. Ben burada bir kere daha yarışmıştım. Aşağı pistte yarışmıştım. Bu pisti ilk defa deneyeceğim. Pistimiz biraz zorlu gibi ama bakalım güzel dereceler alacağız” , “Ankara’dan geldim. Geçe yılda bu yarışmaya katılmıştık. Kayakla oryantiring harita ile yön bulma sporu. Biz geçen yıl milli takıma girmiştik. İsveç’te yarışmalara katılma hakkı kazanmıştık” , “Geçen yılda bu yarışmaya katıldık. Milli Takıma gittim bende. Normal oryantiringi de yapıyorum. İki branşta milliyim. İnşallah bu yılda hedefim Milli Takıma girmek. Çok çalıştık. Birinci olmayı hedefliyorum. Oryantiring açısından sorun olacağını düşünmüyorum. Bir tek dik bir iniş var. Elimden geldiğince inmeye çalışacağım. Daha sonrası kolay geçer benim için” dediler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here