Muzaffer Koşan

Erzincan’da, kanser hastası 25 kadın, belediye tarafından rehabilitasyon amacıyla açılan amigurumi kursunda ürünler ortaya koyarak moral buluyor.

Erzincan’da, kanser hastası 25 kadın, belediye tarafından rehabilitasyon amacıyla açılan amigurumi kursunda tığ ile oyuncak ürünler yaparak moral buluyor.

Erzincan’da kanser hastası 25 kadın, belediye tarafından açılan amigurumi kursu sayesinde hem moral buluyor hem de aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Erzincan Belediyesi, İŞKUR ve Erzincan Yeni Hayat Kanserle Mücadele Derneği ile iş birliği yaparak kanser tedavisi devam eden ya da sona eren kadınlara yönelik belediye hizmet binasında rehabilitasyon amaçlı amigurumi kursu açtı.

Kanser hastası 25 kadın, haftanın 5 günü kursa gelip 5’er saat uzman eğitmenler eşliğinde amigurumi kursunda tığ ile oyuncak ürünler yapıyor. Böylece hastalıklarını bir nebze olsun unutan kadınlar, hem günlük 30 lira kazanıp aile bütçesine katkı sağlıyor hem de arkadaşları ile sohbet ederek moral buluyor.

Kursiyer Belgin Tanrıver: “Burada el işi dersi alıyoruz. Bebek örüyoruz. Ben kendim kanser hastasıyım ama bundan sonra değilim inşallah. Burada el işi yaptıkça mutlu oluyorum. Arkadaşlarımda benim gibi hep hastalar. Buraya geldi daha mutlu oldular. Önce çok asık suratla geldik ama şimdi çok mutluyuz. Devamlı gülmek istiyoruz. Bebeklerimizi bitirdikçe daha neşe kaynağı geliyor bize. Mutlu oluyoruz” dedi.

Kursiyer Semra Sudaş, ise kursun kendilerine terapi gibi geldiğini belirterek: “Gerçekten bize yeni bir hayat oldu burası. Lösemi hastasıyım ben. Tedavilerimizin yanında bir terapi olarak geliyor bize. Gerçekten moralimiz düzeldi. Hastalığımızı unuttuk. Bir şeyler yaparak hayata bağlandık. Arkadaş çevrelerimiz var. Hepsi çok iyi. Onlarla dertlerimizi paylaşıyoruz hasta olarak. Hasta yakınları olarak. Gerçekten hepimize moral oldu. Bütün hastalar, hastalığını unutuyor. Bir şeyler paylaşıyor. Yaptıkça hoşumuza gidiyor. Bütün hastalara moral oluyor. Burası bir psikolog gibi, psikiyatri gibi moral, hepimize büyük bir moral oluyor. Çok mutluyuz. Bizim gibi hastalara gerçekten böyle bir ortam da olmalarını isterim. Çünkü hastalığını unutuyorlar. Normalde bir hasta gördükleri zaman aaa bu hasta diyor ama bütün arkadaşlar hasta olduğumuz için dertlerimizi paylaşıyoruz, sıkıntılarımızı paylaşıyoruz. Hastalık konusunda konuşuyoruz. Çok rahat bir ortam burası. Herkesin gelmesini tavsiye ederim” dedi.

Kursiyer Nejla Özdemir: “Kendimiz burada eğleniyoruz. Arkadaşlarımızla beraber. Elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Burası bize bir terapi gibi geliyor. Mutlu oluyoruz burada arkadaşlarla. Hep aynı hastalık olduğu için de birbirimizi dinleyerek daha da rahatlıyoruz” dedi.

Kursiyer Ünzile Danışman, moral ile hastalığını unuttuğunu ifade ederek: “Ben mide kanseriyim. Midemi komple aldırdım. Dalağımı aldırdım. İç organımı aldırdım. Çok kötü günler geçirdim yani. Şimdi hamd olsun şimdi çok iyiyim. 7 ay hastanelerde yatmıştım. Şimdi çok iyiyim. Moral ile buldum. Moral ile buldum yani ben. Evde de moral ile doktorum diyor ki sen moralden kalktın ayağı. Benim beyim 6 ay sürmedi. O çok kafaya taktığı için ama ben moral ile çok şükür şimdi iyiyim. Burada el işi yapıyorum. Allah razı olsun belediye başkanımızdan. Bize bu işi açtı daha da moral oldu. Unutuyoruz. Hastalığımız daha aklımıza gelmiyor. Burada birbirimizi gördüğümüz için, elişi gördüğümüz için hiç daha hastalığımızı hatırlamıyoruz. Moral oldu bize. Bana diyorlar ki hastasın, kemik erimesi var, rahatsızlığın çok, niye gidiyorsun. Diyorum ki ben orada moral buluyorum. Akşam akrabalarım niye gittin sen çok rahatsızsın niye gittin diyorlar. Ben çok moral buldum diyiyorum. Ben iş görmekten zevk alıyorum dedim” diye konuştu

Bir diğer kursiyer Gürsel Demir, kanser hastalarının bu tarz sosyal ortamlara girmesi gerektiğini belirterek: “Çok mutlu oldum ben burada. Bayağı bana terapi oldu. Belediye Başkanımıza da çok teşekkür ederim. Bana çok iyi geldi. Bilmiyorum arkadaşlarda çok iyiler. Ortamımız çok iyi. Devamını diliyoruz inşallah. Tavsiyelerim onlarda buraya gelsinler. Hasta olmasınlar. Bizim gibi hasta olmasınlar. Kimseye Allah göstermesin. Ama olduğu zaman da böyle bir ortama girmelerini ben çok isterim. Ben çok memnun oldum. Ben çok iyi oldum. Evde oturacağıma burayı ben tercih ettim. Evde çok kuruyordum her şeyi kafamda. Buraya gelince onları atlattım çok şükür” dedi.

Kurs Öğreticisi Sabanur Gürsoy: “ERMEK Belediye Meslek Edindirme Kurslarında çalışıyorum. Burada amugurimi bebek kursumuz var. Hastalar. Kursiyerlerimin birçoğu kanser hastası. Buraya gelmelerinin amacıda terapi amaçlı. Onların hastalıklarını unutsunlar, kafaları dağılsın amaçlı bir kurs. 25 tane kursiyerimiz var. Amugurimi tığda bebek örülmesi. İçi elyaf ile doldurulur. Organik olduğu için çocukların rahatlıkla kullanabileceği, makinelerde yıkanabilen türde bir oyuncaktır. Sağlık amacıyla yapılan bir şey” dedi

Belediye Başkanı Bekir Aksun, ise kurslar hakkında yaptığı açıklamada: “Erzincan’da, Erzincan Belediyesinin bünyesinde iş olarak devam eden ERMEK Meslek Edindirme Kursları kanser hastalarımızla ilgili de bir kurs düzenlemiş bulunmakta. 9 kurstan bir tanesi de bu hastalarımıza yönelik. Kendilerini geçen hafta ziyaret ettiğimizde çok mutlu olduklarını, burada zamanlarını geçirirken, bu üretimlerini yaparken kendi değerlerinin de düşmediğini hastalıklarına çok iyi geldiğini ifade edince sayın Valimizde çok mutlu olduklarını ifade ettiler. Bu kursun devam etmesi yönünde mutlaka talimatları oldu. Buranın yöneticisi Metin bey de bununla ilgili girişimlerini devam ettirerek bu kursun devamını sağlayacak. Burada ki hanımefendiler büyük bir gayretle kendi işbirlikleri içerisinde yeni üretimler yaparak hayata yeniden tutunabilmek ve geleceklerini sağlıklı kılabilmek için mücadele etmekte. Ben kendilerine geçmiş olsun diyorum hemde başarılar diliyorum” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here