Muzaffer Koşan

Türk kahvesi ve çamurun tuvalle buluşturulması renkli görüntülere sahne oldu.

Erzincan’da öğrenciler öğretmenleri ile birlikte kahve telvesinden ve çamurdan resim yapıyorlar.

Erzincan Bilim Sanat Merkezinde (BİLSEM) eğitim gören öğrenciler ve öğretmenleri tarafından kahve telvesi ve çamur kullanılarak resim yapılıyor.

Erzincan BİLSEM Görsel Sanatlar Birimi öğretmen ve öğrencileri tarafından farklı teknikler kullanılarak resim çalışması yapılıyor. Resim öğretmeni Cihan Kurt tarafından bulunan yöntemler ile çok farklı resimler ortaya çıkıyor. Türk kahvesinin telvesi ve çamur kullanılarak öğrenciler tarafından yapılan resimler ilgi çekiyor.

Resim Öğretmeni Cihan Kurt: “Sürekli boyalarlar, sulu boya, yağlı boya gibi boyalarla çalışıyorduk. Bu öğrencide bir bıkkınlık yapmaya başladı. Bende farklı ne yapabilirim diye düşündüm. Öğrencilerimle birlikte hangi malzemeyi kullanabiliriz diye tartıştık. Önce Türk kahvesi ile resim yapabilirmiyiz diye bir denedik. Güzel sonuçlar alınca sonra çamuru denedik. Sebze sularını, meyve sularını denedik. Tabii çamur hoşumuza gitti. Hem doğadan bir şey alıyorsunuz. Kimyasal bir şey yok. Renkler nötr güzel. Renkler, boyalar, kimyasallar tabii belli bir süreden sonra rahatsız etmeye başladı. İşte ne yapabiliriz diye düşündük. Doğal ne kullanabiliri diye düşündük. Toprakla bir şey yapabilirmiyiz onu denedik. Toprakla çamurla yapılan çalışmalar güzel olunca devamı geldi. Öğrencilerim zevkle yapıyor bu çalışmayı. Çamura başta şüphe ile yaklaştılar. Bir şey çıkar mı diye. İlk çalışmadan sonra artık boyadan daha çok sevdiler. Türk kahvesini de çamuruda” diye konuştu.

Öğrenciler ise; “Öncelikle sürekli olarak boya ile çalışıyorduk. Akrilik boya, sulu boya, yağlı boya. Kimyasal maddeler maliyetleri de fazla. Biz de doğa ile alakalı daha yaratıcı olarak neler yapabiliriz diye düşündük. Önce kahve ile başladık. Kahve telvesi ile çalışmalar yaptık. Ondan sonra çamurla yapabilirmiyiz diye düşündük. Çamurun fazla örneklerini de bulamadık internette. Ve biraz araştırma yaptıktan sonra çamuru yaptık. Daha zor ama sonuçları daha etkileyici oluyor” , “Biz sürekli kuru boya, pastel boya gibi çeşitli boyalarla resim çalışması yapıyorduk ama hocamızla birlikte tartıştık ve doğadan hangi malzemeler ile resim yapabileceğimizi araştırdık. Ve en etkileyici en güzel sonuçlardan olan kahve ve çamurla olanları tercih ettik. Ve güzel sonuçlar oldu” , “Biz sürekli herkesin kullandığı boyalarla resim yapıyorduk. Hocamız bir gün bize bu fikirle geldi. Biz ilk önce böyle güzel şeylerim çıkmayacağını düşünmüştük. Fakat yaptıktan sonra çok güzel şeyler ortaya çıktı. Kahve telvesinden sonra çamurla da yapmaya başladık. Harika şeyler çıktı ortaya”, “Burada kahve ile resim yapıyorum. Çamurlarla yapıyoruz. Toprakla yapıyoruz. Güzel. İlk başta kötü olacağını düşündük ama çok güzel şeyler oldu” , “Kahve telvesi ile çok güzel resimler yaparak güzel bir şeyler ortaya çıkartıyoruz” dediler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here