Muzaffer Koşan

Erzincan Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında bayanlara dekoratif tablo kursu veriliyor. Kursa katılan kadınlar hem el becerilerini artırıyor hem de aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.
Erzincan Belediyesi Meslek Edindirme Kursları tarafından açılan kurslar yoğun ilgi görüyor. İnşaat malzemesi olan mastik ile çeşitli teknikler kullanılarak yapılan dekoratif tablo kursuna katılan kursiyerler hem kendilerini geliştirdiklerini hem de aile bütçelerine katkı sağladıklarını ifade ettiler.
Erzincan Belediyesi Meslek Edindirme Kursları bünyesinde açılan farklı kurslar yoğun ilgi görüyor. Erzincan Belediyesi Meslek Edindirme Kursları bünyesinde açılan dekoratif tablo yapım kursu büyük ilgi gördü. Usta Öğretici Selma Kara verilen kursa 24 kişi katıldı. Kursa katılan kursiyerler kesme yapıştırma tekniğiyle üç boyutlu dekoratif tablo yapmak için çalışıyor.
Kurs sonunda kursiyerler düzenlenecek sergi ile ürünlerini görücüye çıkaracak.

Usta Öğretici Selma Kara: “Dekoratif tablo tamamen yağlı boyadan değil de bizim ana maddemiz mastik ile yapıyoruz. 24 tane öğrencimiz var. Burada ev hanımlarına hem meslek edindirme, hemde güzel vakitlerini güzel değerlendirmek için, bir nebze de kurstan sonrada kendilerini geliştirip bunu kazanca da çevirebiliyorlar. Güzel ve eğlenceli bir iş. Zevk ile geliyorlar. İstek de çok oluyor. Mastik ile kaplıyoruz. Ondan sonra mastik ile çerçeve falan yapıyoruz. Desenleri çiziyoruz. Uyguladığımız mastikler, çektiğimiz boncukları ipleri diziyoruz. Onlarla uygulamaya geçiyoruz. Tek tek onları yapıştırıp ondan sonra boyamasını yapıyoruz. Deseni renklerini ayarlıyoruz. Bu şekilde bu süreç devam ediyor” dedi.

Kursiyer Sema Yıldız: “Burası dekoratif tablo kursumuz. Daha öncede kursumuza başvuruda bulundum. Yoğun talep sebebi ile alınmamıştık. Şimdi başladık. Obje ve tasarımlarla yaptığımız bu boyaları resme dönüştürüyoruz. Şuan da ikinci tablomuzu yapıyoruz. Bir buçuk ay oldu başlayalı. Bu kursumuza gelirken belli bir ücrette alıyoruz. Bu bizim için maddi açıdan da iyi oluyor. Ailemize katkı sağlamış oluyoruz. Hem de öğrendiğimiz tablolar diğer zamanlarda işimize yarayabilir. Bir yer açabiliriz kendimizce” dedi.

Kursiyer Rukiye Rümeysa Kale: “Burada öğrenciyim. Resme yeteneğim var. İlgim var. Burada da tablo kursu olduğunu öğrendim. Katılmak istedim. Burada daha değişik yağlı boya yada çizim dışında farklı objelere kullanıyoruz. Boncuk falan da kullanabiliyoruz. Burada yaptığımız şeylerin bana katkısı oluyor. Öğrenciyim. Burada destek oluyor bana. Hem de bir meslek öğretiyor. İleride kendi atölyemi açabilirim. Ya da yaptıklarımı değerlendirebilirim. Memnunum. Öğreniyorum. Gelişiyorum” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here