Muzaffer Koşan

 Kanser hastası 25 kadın örgü ile hayata tutunuyor.

Erzincan’da, Erzincan Belediyesi, İŞKUR ve Erzincan Yeni Hayat Kanserle Mücadele Derneği ile iş birliği açılan ‘tığ örücülüğü’ kursuna katılan kanser hastası 25 kadın hayata örgü ile yeniden bağlandı.

Erzincan’da kanser hastası 25 kadın, belediye tarafından açılan ‘tığ örücülüğü’ kursu sayesinde hem moral buluyor hem de aile ekonomisine katkı sağlıyor. Kanser tedavisi devam eden ya da sona eren kadınlara yönelik Erzincan Belediyesi hizmet binasında rehabilitasyon amaçlı açılan kursa katılan 25 kadın, haftanın 5 günü kursa gelip 5’er saat uzman eğitmenler eşliğinde tığ işi çanta, şal, cüzdan gibi ürünler yapıyor.

Böylece hastalıklarını bir nebze olsun unutan kadınlar, hem günlük 25 lira kazanıp aile bütçesine katkı sağlıyor hem de arkadaşları ile sohbet ederek moral buluyor.

Kursiyer Hüsniye Özgün: “5 Yıldır kanser hastasıyım. Böyle kursları Hülya Hanım, Belediye başkanımız ayarladığı için çok memnunuz. Allah razı olsun. Bu kursların devamlı olmasını diliyorum. Burada çok iyi terapi alıyoruz. Arkadaş ortamına alıştık, arkadaş tanıdık. Burada çanta örüyoruz, şal örüyoruz. Sohbet ediyoruz” dedi.

Kursiyer Arzu Demirel: ” Aile öyküsü olan bir aileyiz. Annem, babam, erkek kardeşim, ablam hepimiz kanser hastalığı geçirdiler. Annem 3 ay önce kanser hastalığından vefat etti. Çok zor bir süreç geçirdik. Burası çok güzel bir motivasyon oldu bizim için. Teşekkür ederiz bütün emeği geçenlere” dedi.

Kurs Hocası Hayriye Yarar: “Kurstaki amacımız buraya gelen kanser hastalarımız, kemoterapi gören hastalarımız var onları motive etmek. Zamanlarını güzel geçirmelerini sağlamak. El işlerinde yardımcı olmak. El kaslarını geliştirmek. Güzel bir zaman geçirmek için buradalar. Sınıfımız 25 kişilik. Aralık ayının 10’unda başladı, Martın 15’ine kadar devam edecek kursumuz. Sabah 8 ve öğlen 1 saatleri arasında. /Kursiyerler gayet memnunlar. İlk geldikleri zamandan daha çok birbirleriyle kaynaştılar. Burada dostluklar edindiler. Normalde hepsi birbirini tanımıyordu. Arkadaş oldular, dost oldular. Güzel zaman geçiriyorlar, muhabbet ediyorlar. Saat 10 ve 10 buçuk arası molamız var o arada çay servisi kahve servisi oluyor. / İş-Kur üzerinden günlük 25 TL ücret ödeniyor kursiyerlerimize” dedi.

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy: “Erzincan Belediyemiz Meslek Edindirme kurslarımız son sürat devam ediyor. 5 yıldır yaklaşık bin 500’e yakın ev hanımlarımıza bu kursla ilgili çeşitli dallarda kurslar verdik ve sertifikalarını verdik, meslek edindirdik evlerine gönderdik. Son zamanlarda özellikle çağın hastalığı olan kanserle mücadelede ciddi manada hala ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu hastalarımızın rehabilite edilmesi ve onların topluma kazandırılması sosyalleştirilmesi açısından Yeni Hayat Kanserle Mücadele Derneğiyle görüşmelerimizde bu hastalarımızla ilgilide sosyalleşme ve bunlarında topluma kazandırılması evlerinden uzaklaştırılıp toplumla haşır neşir etmek için bir meslek öğretmek için aynı meslek edindirme kurslarımızda diğer hanım kardeşlerimize, diğer hemşerilerimize nasıl hizmet verdiysek bunlarla ilgilide yeni bir çalışma başlattık ve 25 kişilik bir gurubu belediyemizdeki Meslek Edindirme Kurslarına dahil ettik. Yaklaşık 3 bucuk ay sürecek bu kurs, tığla el işi yapma kursu bunların ilaçlı tedavilerinde bir hayli vücutlarında güç kaybı oluyor bunların kendi fiziksel özelliklerine göre el işleri, el sanatları üzerinde yoğunlaştık ve kurs açtık bu kursumuzda da 25 tane kanserli hastamız bu kursu alıyor. Gerçekten şunu gözlemledik, çok büyük bir memnuniyet hasıl oldu ve kendilerinden çok teşekkür alıyoruz. Bundan sonrada bu tip hastalar üzerinde Yoğunlaşarak meslek edindirme kurslarında bu tip hastalarımızda daha çok yoğunlaşıp daha çok hizmet vermenin yollarını arayacağız. Ben gerçekten çok mutluyum. Bu kardeşlerimiz bu güne kadar böyle bir hizmetle karşılaşmadıklarını söylüyor bize. Burada sosyalleştiklerini evde kapanıp kaldıklarını bu süre içerisinde hep kendilerini dinlediklerini söylediler. Ama bugün artık Erzincan Belediyemizin vermiş olduğu Meslek Edindirme Kurslarında 3 buçuk ay kurs alacaklar ve sertifikalarını alıp evlerine dönecekler. Bu kurslarımız devam ediyor. Diğer hastalarımıza ve bu tip hasta kardeşlerimize de kurslarımız devam edecektir. Ayrıca kurs boyunca 25 lira ücret veriyoruz günlük bu da ayda 750 liraya tekamül ediyor. Ayrıca aile ekonomisine de katkıda bulunmuş oluyorlar.  Buda artısı ama biz bunun ekonomik yönüne çok bakmıyoruz önemli olan bu tip hastalarımızın sosyalleştirilmesi ve topluma kazandırılması bizim için daha önemliydi onların yüzlerinin gülmesi bizi mutlu etti gerçekten bu bakımdan çokta sevinçliyim” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here