Muzaffer Koşan

Kurban Bayramı öncesi oluşabilecek trafik kazalarını önlemesi amacıyla İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla 81 ilde hayata geçirilen ‘Bu Bayramda Ben de Trafik Polisiyim, Hatalı Sürülere Kırmızı Düdük’ projesi kapsamında Halitpaşa caddesi üzerinde uygulama yapan Erzincan Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından araçlardaki çocuklara düdük, tişört ve broşür dağıtıldı.

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü tarafından ‘Bu Bayramda Ben de Trafik Polisiyim, Hatalı Sürülere Kırmızı Düdük’ uygulaması başlatıldı.

Uygulama sırasında içerisinde çocukların bulunduğu araçlar durduruldu. Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından araçlarda bulunan çocuklara proje hakkında bilgi verilip, kırmızı düdük, tişört ve şapka hediye edildi.

Araç sürücülerin trafik kurallarına uymaması durumunda çocuklardan kırmızı düdüğü çalmaları istendi.

Uygulamayı doğru bulduğunu belirten Araç sürücüsü Eser Kılıç, “Uygulamayı destekliyoruz, çok güzel. Bizim kızlar şimdiden trafik polisi oldular. Aynı zamanda trafiğin güvenliği açısından iyi olacak diye düşünüyoruz” dedi.

Bir başka araç sürücüsü Ahmet Fidan, “İl Emniyet Müdürlüğümüzün yaptığı bu uygulama güzel. İnşallah devamını dileriz. Bütün kurallar bizim için. Kimsenin alınmasına da gerek yok böyle konularda” şeklinde konuştu.

Erzincan Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü İbrahim Ömercioğlu yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanlığımızı Emniyet Genel Müdürlüğümüzün daha önceki bayramlarda olduğu gibi bu Kurban Bayramı tatilinde de kazaların en aza indirilmesi, kaza olmaması ve yolcularımızın güvenli seyahatini sağlanması için tüm tedbirler en üst seviyede devam etmektedir. Bu proje kapsamında ‘Bu bayramda bende trafik polisiyim, hatalı sürücülere kırmızı düdük’ adlı bir projemiz var. İçişleri bakanlığımızın talimatıyla tüm yurt genelinde uygulanmaktadır. Erzincan Trafik Şube Müdürlüğü, Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü olarak bizde en iyi şekilde sürücülerimizi bilgilendirmek amacıyla projemizi hayata geçirdik. Amacımız, küçüklerimizden bu konuda destek almak, küçüklerimizi bilgilendirmek, onların aracılığıyla büyüklerimize ikazlarda bulunmaktır. Öncelikle seyir halindeyken vermiş olduğumuz bu düdükleri çocuklarımızın kullanmalarını istiyoruz. Babalarının, annelerinin seyir esnasında yapmış oldukları kural ihlallerini tespit ettikleri halde bir düdük çalıp ‘Anne, baba emniyet kemerinizi takmadınız, kırmızı ışıkta geçtiniz lütfen kurallara uyalım’ şeklinde ikaz etmelerini amaçladık. Bu şekilde ailelerin çocukların seslerine kulak vereceklerini düşünüyoruz. Amacımız bayram süresince ve bayramdan sonrada en güvenli bir şekilde seyir güvenliği sağlamak. Kimsenin burnunun kanamamasını temin etmek. Bu kapsamda bayramda da çalışmalarımız devam edecek. Bunun dışında diğer uygulamalarımız diğer bilgilendirme faaliyetlerimiz devam edecek. Bu yeni bir proje, güzel bir proje çocuklarımızın desteğini bekliyoruz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here