Muzaffer Koşan

Yenilenebilir enerjiye dikkat çekmek amacıyla kendileri tarafından tasarlanan bisiklet ile Fransa’dan İran’a gitmek için yola çıkan Kanadalı ekip Erzincan’a ulaştı.

Yenilenebilir enerjiye dikkat çekmek amacıyla farklı ülkelerden katılan ekipler bisikletlerinin üzerine monte ettikleri güneş panelleriyle elektrik enerjisi üreterek düzenlenen yarışmada dereceye girmeyi hedefliyorlar. 22 gün önce Fransa’dan yola çıkan Kanada’lı ekip Erzincan Bisikletçiler Derneği Başkanı Hakan Sarı ve üyeler tarafından Erzincan’da karşılanarak misafir edildi.

37 yaşındaki Kanadalı bisiklet satıcısı Justin Lemine Elmore, nişanlısı Anne Sophre Rodet ile Fransa’dan yola çıktıklarını yarışmanın Çin’e kadar süreceğini ancak kendilerinin evleneceği için İran’da yarışmayı sonlandıracağını söyledi. Erzincan’da kısa süre kentte mola veren ekip Erzurum’a hareket etti.

Justin Lemine Elmore: “Kanada’dan geliyorum. Yarışma Fransa’da başladı. Bu yolculuk boyunca İran’a seyahat edeceğiz. Yolculuk boyunca bir sıkıntı yaşamadık. Hedefimiz İran’a varmak. Bu solaryum teknolojisini bir internet sitesinden gördük. Denemek istedik. Bunun için de bu yarışma bizim için çok iyi oldu. Çin’e gidecektik. Ancak İran’da sona erdireceğiz. Solaryum teknolojisini denemek istedik. İyi bir verim alırsak seneye de bu sistemle seyahat edeceğiz. Kanada’da bisiklet dükanım var. Orada bisiklet satıyorum. Orada normal bisiklet satıyorum. Güneş enerjili değil. Yarışmada Türkiye’de 4 toplamda da 30 takım var. 3 gün sonra İran’da olmayı planlıyoruz. Türkiye geçtiğimiz ülkelerin için de en iyisi. Güneş burada hergün var. Yemekleri mükemmel. İnsanları dost canlısı. Türkiye’yi çok sevdik. Solaryum teknolojisi ile seyahat etmek Türkiye için bulunmaz bir fırsat”

Hakan Sarı: “Yenilenebilir enerji hakkında arkadaşlar proje üretmiş bisiklet yapmışlar. Fransa’dan yola çıkarak 22 günde Erzincan’a ulaştılar. Bizim de görevimiz onları burada karşılayıp misafir etmek. Bizde üzerimize düşeni yaptık dernek olarak. Karşıladık, misafir ettik, birazdan yolculayacağız. Arkadaşlara başarılar diliyorum. Yollarının açık olmasını diliyorum”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here