Muzaffer Koşan

Erzincan’da gençler çevre bilincini artırmak, geri dönüşüme destek vermek ve naylon poşet kullanımının azaltılmasına katkıda bulunmak için kolları sıvadı. Gençler semt pazarında kendi elleriyle diktikleri bez torbaları vatandaşlara dağıttılar.

Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun talimatıyla, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Doğayı Sev, Doğayı Koru” sloganıyla başlatılan kampanyada, gençler kendi diktikleri bez torbaları semt pazarlarını gezerek vatandaşlara dağıttı.

Erzincan Gençlik Merkezi’nde uygulanan 10 Parmağımda 10 Marifet projesiyle gençler hem gündelik yaşamdaki küçük el becerilerini geliştiriyor hem de plastik poşet kullanımını azaltmak amacıyla başlatılan “Sıfır Atık” projesine diktikleri bez torbalar ile destek oluyorlar.

Projeye katılan gençlerden Gözde Yerli: “Erzincan Gençlik Merkezinde 10 Parmağımda 10 Marifet projesi kapsamında küçük yaşam becerilerini öğreniyoruz. Plastik torba kullanımını azaltmak için bez torba dikiyoruz.  Ve bunları semt pazarlarında dağıtıyoruz” dedi.

Gençlerin diktikleri bez torbalardan alan vatandaşlar ise; “Gençler bez torba yapmışlar. Bizi plastik torbalardan kurtarmışlar. Çevreye gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyoruz kendilerine. Sağ olsun var olsunlar” , “Plastik torba yerine genç arkadaşlarımız bez çanta dikip pazarda bize hediye ettiler. Herkesi buna destek olmaya çağırıyoruz. Genç arkadaşlarımıza bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz” , “Bunu destekliyoruz. Gerçekten poşet kullanımı doğamıza zarar veren bir şey. Çok güzel bir çalışma olmuş. Tebrik ediyorum gençleri bu konuda. İnşallah tüm halkımızda bu konuda duyarlı olacaktır buna inanıyorum” dediler.

Plastik poşet kullanımının çevreye verdiği zarar ve neden olduğu kirliliğe dikkati çeken Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürü Burak Mumcu, “Plastik poşet kullanımının azaltılmasına yönelik uygulamaları destekliyoruz. Bu amaçla Erzincan Gençlik Merkezimizde gençlerimiz 10 Parmağımda 10 Marifet projesi ile yüzlerce bez torba dikip halkımıza pazarlarda dağıtıyorlar. Çevremizi korumak, öncelikli görevlerimiz arasında yer alıyor. Çevre kirliliğinin engellenmesi için daha temiz ve daha yaşanılabilir bir Erzincan için üzerimize ne düşüyorsa yerine getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Gençler atölye çalışmaları kapsamında diktikleri bez torbaları semt pazarına giderek vatandaşlarla dağıttılar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here