Muzaffer Koşan

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Genç Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi kapsamında 2018 yılında başvuruları kabul edilen 103 genç çiftçiye 515 adet büyükbaş hayvanın dağıtımına başlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç çiftçi nüfusunun artırılması amacıyla 2016 yılında başlatılan “Genç Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi” 2018 yılında da devam ediyor.

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla uygulamaya konulan “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında Erzincan’da 197 proje karşılığı olarak 5 milyon 910 bin TL tahsis edildi.

Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarında düzenlenen hayvan dağıtım programına katılan Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, hayvanların hak sahiplerine hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Genç Çiftçi projesinden yararlanan Nurcan Serici: “Saztepe köyünden başvurmuştum. Tarım il müdürlüğüne teşekkür ederim. Yaptıklarından dolayı. Desteklerinin devamını beklerim. Başvurumuzdan bize 5 hayvan çıktı. Yem su vererek bunları daha da güzelleştirerek çoğaltacağız. İnşallah destelerlin devamını bekliyorum” dedi.

Genç Çiftçi Projesinden yararlanan İsmail Kalkan: “Ekmekli köyünde ikamet ediyorum. Genç Çiftçi Projesine yazılmamın sebebi hayvanlarımızı alıp Genç Çiftçi Projesini yürütmek ve ilerletmek. Teşekkür ediyorum” dedi.

Erzincan Tarım Ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, ise: “2018 Genç Çiftçi programı kapsamında büyükbaş hayvan dağıtımındayız. Bugüne kadar ilimizde her sene 100 olmak üzere toplam 309 çiftçimize büyükbaş hayvan desteği sağladık. İlk iki sene 6’şar tane son sene 5 tane olmak üzere toplam bin 750 adet büyükbaş hayvanı ilimiz Genç Çiftçilerine kazandırmış bulunmaktayız. Bakanlığımızın 2016-2017-2018 yıllarında yapmış olduğu bu proje bu yıl itibariyle sonlanmış bulunmakta. Bu sene de ilimizde 103 çiftçimize 5’er adet hayvan olmak üzere toplam 515 düveyi teslim etmiş bulunmaktayız. Burada çiftçilerimizden istediğimiz kendilerine bir işletme kurarak bunu ileriki yıllarda daha iyi şartlara taşımaları ve bir hayvancılık tesisi oluşturmalarını beklemekteyiz” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here