Muzaffer Koşan

Erzincan’da Genç Çiftçi projesinden faydalanan Zeynep Öztürk, proje kapsamında aldığı koyunlar ile ailesinin geçimini sağlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destekleri Programı Genç Çiftçi Projesi kapsamında Erzincan’da 3 yılda 114 çiftçiye toplam 4 bin 300’ü aşan sayıda koyun desteği sağlandı.

2016 yılından Genç Çiftçi projesinden faydalanan ve proje kapsamında 40 adet koyun alan Zeynep Öztürk, proje kapsamında aldığı koyunlarını çoğalttı. 2016 yılında projeden 40 koyun alan Zeynep Öztürk’ün bugün 103 adet koyunu bulunuyor. Proje öncesinde bir işleri olmayan aile projeden aldıkları koyunlar sayesinde iş sahibi oldular.   

Genç Çiftçi projesinden faydalanan Zeynep Öztürk: “Ben Zeynep Öztürk. 2016 yılında proje vardı biz de katıldık. Buna hak kazandık. Ve 40 tane koyun sahibi olduk. İşsizdik. Koyunlar sayesinde iş sahibi olduk. Şimdi koyunlarımız çoğaldı. Çoğaltmayı da düşünüyoruz. Bunun sayesinde iş sahibi olduk. Çoluk çocuğumuz var. / Tabii ki zordur bu meslek sonuçta. Kokusu var. Pisliği var. Her şeyi var ama mecburuz çocuklarımız var. Okuyorlar. Çalışmak zorundayız. İş sonuçta. Şükrediyoruz. Tarım Bakanlığına da çok teşekkür ediyoruz. Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a böyle bir proje uyguladıkları için. Memnunuz yani teşekkür ediyoruz. / Ben sabah erken kalkıyorum. Saat 6’da, geliyorum koyunlarımızın işini yapıyoruz. Mereğimizi temizliyoruz. Koyunlarımızı otlağa bırakıyoruz. İşimiz bittikten sonra da ev işini yapıyoruz. Evimiz bittikten sonra koyunlarımızı sağıyoruz. Çocuklarımızın, evimizin temizliği, yemeğimiz falan. İşimiz zor ama yapıyoruz ne yapalım. Mecbur” dedi.

Erzincan Tarım Ve Orman İl Müdürü Murat Şahin: “2016 Yılında başlamış olan 3 yıldır süren Genç Çiftçi Projesinde bugün ilimiz Çakırman Köyünde 2016-2017 yılında projesini başlattığımız Zeynep Hanımın ağılındayız. Bu proje hükümetimizin genç çiftçilere sağlamış olduğu 19-40 yaş arasındaki çiftçilere sağlanan bir destek. Bu destek kapsamında büyükbaş, küçükbaş, arıcılık ve diğer bitkisel üretim alanlarında destekler sağlıyoruz. Buda küçükbaş hayvancılığa sağladığımız bir destek. İlimizde 3 yıldır 114 genç çiftçimize toplam 4 bin 300’ü aşan sayıda koyun desteği sağladık. Bu seneki koyunlarımızı da teslim ettik ve bundan arkadaşlarımız her yıl sürekli işletmeleri ziyaret ederek yardımcı olmakta. Gerek veterinerlik gerekse bakım besleme şartlarında çiftçilerimize bilgiler vermektedir. Bu amaçla küçükbaş hayvancılıkta ilimiz zaten 450 bin başı geçen bir varlıkla ülkemizin sayılı illerinden birisi. Buna katkı sağlayan bu genç çiftçilerimize teşekkür ediyoruz. Onlarında sağlamış olduğumuz bu desteği boşa çıkarmayarak böyle güzel sürüler elde etmesinden mutluluk duyuyoruz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here