Muzaffer Koşan

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde, anne adaylarını eğitmek ve bilinçlendirmek amacıyla kurulmuş olan ‘Gebe Bilgilendirme Sınıfı’ ‘Gebe Okuluna’ dönüştürüldü.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde bulunan Gebe Okulunda sadece gebe hanımlar değil eşleri de eğitimlere katılarak doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasında yapılması gerekenler hakkında eğitimler alıyorlar. Eğitime katılan eşler bebek yıkama, alt değiştirme, gaz çıkarma ve endorfin masajı eğitimlerini uygulamalı olarak öğreniyor.
Gebe Okulunda bireylerin kendilerini anne ve babalığa hazır hissetmelerini sağlamak ve eşlerin arasında güçlü ilişkiler ve verimli bir iş birliği oluşturmak, anne adayına doğum eylemiyle baş etmeyi öğretip olumlu bir doğum deneyimi kazandırabilmek, doğum şekline karar vermek konusunda kişinin kendisini güçlü hissetmesini sağlamak, anneye bebek bakımına yönelik beceriler kazandırmak, gebenin doğum sonrası dönemde rahat bir lohusalık geçirmesini sağlamak olan Gebe Okulun da ayrıca gebelikte tehlike belirtileri ve doğum sonrası gebelikten korunma konularında da eğitimler veriliyor.
Sağlıklı gebe ve sağlıklı bebek anlayışı ile başlatılan Gebe Okulunda normal doğum oranlarının arttırılması ve anne-bebek ölüm oranlarının azaltılması hedefleniyor.
Gebe Okulunda toplam 5 hafta süren eğitimde, anne ve baba adaylarına Gebelik Fizyolojisi, Gebelikte Beslenme, Doğuma Hazırlık ve Doğum Çeşitleri, Gebelik Egzersizleri, Gebelikte Stresle Başetme Yolları, Yenidoğan Bakımı, Anne Sütünün Önemi ve Emzirme Teknikleri, Loğusalık ve Aile Planlaması konuları anlatılıyor. Konusunda uzman sağlık görevlileri tarafından verilen eğitimler tamamlandığında ise katılımcılara katılım belgesi veriliyor.

Sağlık Bakanlığının 100 günlük Eylem Planı doğrultusunda annelerin bilinçli ve sağlıklı olarak gebelik dönemlerini geçirebilmeleri için Erzincan Sağlık Müdürlüğüne bağlı T.C. S.B. Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesinde hizmet veren Gebe sınıfı, Gebe Okuluna dönüştürüldü. Erzincan Kamu Hastaneleri Hizmet Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Babürşah Taşlı, Başkan Yardımcısı Ünsal Sarıoğlu ve Özellikli Hizmetler birim sorumlusu Nilgün Hirik, Gebe Okulunu yerinde ziyaret ederek burada hizmet veren Ebe Melek Gülakar’a özverili çalışmalarından ve verdiği eğitimlerden dolayı teşekkürlerini ilettiler. Hizmet kalitesini arttırabilmek adına eksiklikler ve yapılması gerekenler hakkında bilgilendirildiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here