Muzaffer Koşan

Türkiye’de orman varlığının geliştirilmesine katkıda bulunmak, öğrencilerde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek ve çevreye karşı duyarlılığını arttırmak amacıyla Erzincan’da bin 500 fidan toprakla buluşturulurken 3 yıl için de ise 24 bin fidan toprakla buluşacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında ‘Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor’ projesi kapsamında Erzincan’da fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Türkiye genelinde başlatılan fidan dikme etkinliği kapsamında Erzincan’da öğrencilerin ve öğretmenlerin katılımıyla Esentepe mevkiinde oluşturulan fidan dikim alanına bin 500 adet fidan dikimi yapıldı. Toplumda ağaç ve orman konusunda duyarlılığı arttırmak, fidan dikme etkinliğine daha fazla öğrencinin katılımını sağlamak; öğrencilerde ağaç dikme, ormanı ve çevreyi koruma duygusunu hissettirmek için Erzincan’da düzenlenen etkinliğe Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Orman İşletme Müdürü Tekin Işık, öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Öğrenciler:“Fidanlar fidanlarla büyüyor. Artık benim de bir fidanım var. Bundan sonra doğaya benim de katkım var”, Doğayı korumalıyız. Doğaya zarar vermemeliyiz. Artık benim de bir fidanım var. Bundan sonra gelip bende bir fidan dikeceğim. Burada artık herkes fidan dikmeye başladı. Artık doğaya sahip çıkacağız”, “Fidan dikmeliyiz. Ormanlarımızı korumalıyız. İşte buda benim fidanım”, “Okul arkadaşlarımızla beraber fidan dikmeye geldik. Doğayı koruyup doğaya sahip çıkmamız lazım. Bende bir fidan dikeceğim ve benim de dikili bir fidanım olacak” , “Buraya fidan dikmeye geldik. Artık benim de bir fidanım olacak. Ve bunları görmeye geleceğim”, “Doğa için bende fidan dikiyorum. Artık benim de bir fidanım var” dediler.

Fidan dikim etkinliğinde konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün: “Milli Eğitim Bakanlığı şuan da tüm Türkiye’de sizin gibi fidanlar ne güzel bir slogan demi. Fidanlar fidanlarla büyüyor. Çünkü ormanın olduğu yerde temizlik var. Oksijen var. Güzellikler var. Sizin de olduğunuz yerde güzellikler var. Ama biz iki güzeli bir araya getirdik” dedi.

Daha sonra etkinlik hakkında bilgi veren Orman İşletme Müdürü Tekin Işık: “Erzincan ilimizde ilkokul ve ortaokulda öğrenim gören yaklaşık 24 bin öğrencimiz için 3 yıl içerisinde 24 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Bugün burada bin 500 fidanı 700 öğrencimizle dikimini gerçekleştireceğiz. Bu etkinlik 3 yıl boyunca sürecek. Mümkün olduğu kadar 24 bin öğrencinin her birinin elleri ile fidanlarını dikmelerini istiyoruz. Bu çerçevede öğrencilerimize doğa sevgisini fidan sevgisini aşılamak istiyoruz” dedi.

Programda konuşan Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı: “Milli Eğitim Bakanlığımız ve Tarım ve Orman Bakanlığımızın ortak çalışmasıyla bugün öğrencilerimiz ile birlikte fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Burada bir taraftan öğrencilerimizin sosyal gelişimine katkı sunmayı amaçlarken bir taraftan da doğa bilincini artırmayı hedefliyoruz” dedi. Yapılan konuşmaların ardından binlerce fidan, fidanlar tarafından toprakla buluşturuldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here