Muzaffer Koşan

Tarihi Erzincan Lisesi proje okulunda Türkiye’de bir ilk imza atıldı. Türkiye’de ilk defa bir devlet okulunda Profesör, İl Milli Eğitim Müdürü, Doçent ve Öğretim görevlisi lise öğrencilerinin dersine girmeye başladı.

Tarihi Erzincan Lisesi proje okulunda Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Köksal, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Doç. Dr. Erhan Zeytun ve Öğretim Görevlisi Selçuk Kılıç tarafından ders veriliyor.

Tarihi Erzincan Lisesi proje okulunda Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Köksal kimya derslerine, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine, Doç. Dr. Erhan Zeytun biyoloji derslerine ve Öğretim görevlisi Selçuk Kılıç’ta fizik derslerine girmeye başladı.

Tarihi Erzincan Lisesi proje okulu ile Erzincan Üniversitesi arasında protokol imzalanmıştı. İmzalanan protokol gereği Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Köksal, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Doç. Dr. Erhan Zeytun ve Öğretim Görevlisi Selçuk Kılıç tarafından ders veriyor.

Derslerine akademisyenlerin girmesinden dolayı memnun olan öğrenciler: “İlk başta buraya geldiğimiz zaman bir ön yargı vardı. Çünkü yeni bir proje okulu olmuştu. Lakin hocalarımızın yakınlığı bizi memnun etti. Milli Eğitim Müdürünün girmesi ayrı bir şey. Çok mutlu olduk. Çünkü konu da uzman biri. Kendisi zaten bize sadece din kültürü değil ileriki hayatımıza da yön verecek bilgiler veriyor. İleride nasıl çalışmamız gerektiğini, derslere nasıl çalışmamız gerektiğini ve ileride seçeceğimiz meslek konusunda bile bize destek veriyor. Derslere girdiğimizde sadece ders işlemiyoruz. Onun dışında hocalarımız bize bir arkadaş gibi ilgileniyorlar. Bir sorununuz varsa bizi bildirin diyiyorlar. Bizde kendilerine bildiriyoruz. Zaten hemen çözüyorlar. Bunların dışında birçok kütüphanemiz var. Z kütüphanemiz var. Bu çok iyi çünkü bilgiye iletişim konuşunda oldukça iyi bir yer. Laboratuarlarımız da bulunuyor. Bir tane de değil 2-3 tane. Her dersin ayrı bir bölümü var laboratuarlarda da” , “Okulumuz bildiğimiz kadarıyla geçen yıldan itibaren proje okulu olmuştur. Ve bizim de bu nedenle derslerimize profesörler ve Milli Eğitim Müdürümüzde giriyor. Bu konuda gerçekten kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Zaten Erzincan Lisesi eskiden de iyi bir okuldu. Fakat artık daha iyi akademisyenleri ile öğrencileri ile her konuda birbirimize destek çıkıp yardımcı oluyoruz”

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine giren İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün: “Erzincan Lisesinde, Erzincan Lisesi proje okulu olduktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığımızın her ilde bulunan tarihi lisenin proje lisesi olması ile ilgili çalışmasından sonra, Erzincan Lisemiz proje okulu oldu. Daha önce Erzincan’ımız da Erzincan Fen Lisesi, TOBB Binali Yıldırım Kız İmam Hatip Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi proje okulundan sonra Erzincan Lisesinin de proje okulu olması bize ayrı bir heyecan kattı. Çünkü tarihi en eski olan Tarihi Erzincan Lisesi olması hasebiyle proje okulu çalışmaları neticesinde okul müdürü arkadaşımız proje okulu yürütmeliği çerçevesinde akademisyenlerin, konularından uzman olan insanların derse girmeleri, çocuklarımızı bu anlamda motive etmeleri kurumlar arası özellikle üniversite ile ilgili olarak iş birliği içerisinde olma hususu bizi heyecanlandırdı. Ve okul müdürümüzün derslere girmesi ile ilgili teklifi ile bende haftada iki gün öğrencilerimize Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine girme ile ilgili her Perşembe günü öğrencilerimiz ile birlikte olacağım. 27 yıllık öğretmenlik hayatımda son 6 yılı Milli Eğitim Müdürü olarak çalıştığımdan dolayı öğrenciler kadar heyecanlıyım. En az onlar kadar heyecanlı olmakla birlikte bugün aynı anda aynı zaman da üniversitemizden çok kıymetli akademisyenlerle birlikte okulumuz da olmak bizi heyecanlandırmakta. Ben inanıyorum ki öğrencilerimiz, arkadaşlarımız bu yapılan çalışmalar neticesinde Erzincan lisesi gerçekte tarihinde Erzincan’a çok güzel başarılar yaşatmış ve bundan sonrada proje okulu olduktan sonra da tıpkı diğer okullarımızda da olduğu gibi diğer okullarımızda da çok güzel çalışmalar var. Erzincan’ın tarihine altın harflerle ismini yazdıran bu okulumuz bundan sonra ki çalışmalarda bunlar birer vesile olur. Neticesini hem çocuklarımız için, hem ilimiz için, hem ülkemiz için çok güzel neticelerle neticeleceğine ben inanıyorum” dedi.

Biyoloji dersine giren Doç. Dr. Erhan Zeytun: “Tarihi Erzincan Lisesinde derse girmek, akademik anlamda destek vermek bizler için bir onur. Bizim için ayrı bir önemi var. Biz aynı zaman da 30 yıl evvel bu lisede bu sıralarda oturan öğrencilerdik. Kendi lisemize bir vefa borcunu yerine getirmek adına bizler için çok önemli bir görev. Müdür bey İbrahim Salar’ın teklifi bizleri çok onure etmiştir. Biz de bir omuz verelim Tarihi Erzincan Lisesinin bulunması gereken konuma gelmesi için bizlerde elimizden geldiği kadar akademik anlamda elimizden geleni yapmaya çalışacağız. / Temel bilgilerin akademik bilgilerle karışımı öğrencilerin konuyu çok daha farklı yönleri ile görmelerine olanak sağlayacaktır. Biraz daha ufuklarını genişletmek, daha farklı uzaklara bakabilmek için bundan 5-10 yıl sonrasını görebilmeleri için önemli bir adım olacak diye düşünüyorum” dedi.

Fizik derslerine giren Öğretim Görevlisi Selçuk Kılıç: “Bu bizim için gurur verici. Biz de bu okulun çok önceki yıllardan mezunlarıyız. Bugün üniversitede çalışıyoruz. Sayın müdürümüzün böyle bir talebi oldu. Biz de bu konuda kendisine elimizden geldiği ölçüde destek vermek istedik. Şahsen daha önce özel sektör de çalıştığım için biraz daha öğrencilerin durumlarına veya ders içeriklerine vakıfız. Biliyoruz. Elimizden geldiğince biz de bu noktada destek olmak istiyoruz. Önemli olan burada Tarihi Erzincan Lisesinin bu konuma gelmiş olmasıydı. O yüzden ben okul müdürümüzün ve Milli Eğitim müdürümüzün bu noktada katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Aynı zaman da herhalde Erzincan halkının büyük bir çoğunluğu da Erzincan Lisesi mezunu. Daha öncesinde diğer okullarımız yoktu. Çok eskilerde. Ve bu liseden mezun olan birçok arkadaşımızın Türkiye’de ve Erzincan ilinde belli noktalara geldiğini görüyoruz. Ve bundan da biz gurur duyuyoruz. / Bu projenin öğrencilere ne gibi faydaları var. Bir kere öncelikle buraya gelen öğrencilerimiz belli bir puanla buraya gelmiş durumdalar. Bu puanı alan öğrencilerimiz aşağı yukarı aynı bilgi birikimine sahipler. Bizin buradaki hedefimiz bu öğrencileri işlemek. Var olan burada ki bilgilerini, birikimlerini artırmak ve bunun neticesinde de bunları Türkiye’de ki belli üniversitelere göndererek başarılı bir şekilde vatana millete hayırlı bir evlat olmalarını sağlamak. Yani bizim burada yapabileceğimiz en büyük önemli nokta bu. Tabii bu okulun proje okulu olması özelliklede göz önünde olan bir okul. Yani şimdi şehir merkezinde olması çok önemli. Tarih olarak eskiye gittiğimizde üniversite üst üste belli yıllar çok büyük dereceler yapmış. Türkiye de adından baya söz ettirmiş bir okul. Bizde inşallah bunların devamını getirebiliriz. Biz burada belli noktada destek oluyoruz. Ama tamamen yük müdürümüzün üstünde, inşallah bu işin altından kalkarlar. Türkiye de yine böyle başarılara imza atabilecek bir duruma getirebilirler” dedi.

Kimya derslerine giren Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Köksal: “Bende bu sıralarda lise öğrencisi olarak bulunmuştum. Bugünde tekrar aynı lisede gençlerle beraber olmak beni çok sevindirdi. İşin doğrusu. Sağ olsun okul müdürümüz böyle bir teklifte bulunmuştu. Gelin burada derse girin diye. Bizde Erzincan Lisesinden zamanında çok şeyler aldık. Bugünlere gelmemizde Erzincan Lisesinin çok büyük katkısı var. Lisemiz Türkiye’nin önemli liselerinden birisi. Tarihi bir lise. Gelip tekrar burada bir kimya öğretmeni olarak derse girmek bizi çok heyecanlandırdı. Ve okulumuzda proje lisesi olmuş zaten. Her okulda ki öğrencilerimiz kıymetli. Bunlarda ne güzel pırıl pırıl gençler. Geldik başladık. İnşallah bu yıl boyunca bu gençlerle beraber kimya adına bildiklerimiz paylaşıp bir gün onlarında inşallah bir gün gelip böyle buralarda başka gençlere faydalı olmalarına katkı sağlayabilirsek o bize en sevindiren şeylerden birisi olacak” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here