Muzaffer Koşan

Muharrem ayı dolayısıyla Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi tarafından cem ibadeti düzenlendi.
Cumhuriyet Mahallesinde bulunan cem evinde düzenlenen cem ibadetine çok sayıda vatandaş katılırken, gecede dualar okundu, semah dönüldü, ibadete katılanlar lokmaları paylaştı. Erzincan’da Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi tarafından Cumhuriyet Mahallesi cem evinde dedeler tarafından dualar okunup saz eşliğinde semah dönüldü. Cem ibadetinde bazı vatandaşlar duaların okunduğu esnada kendilerine hakim olamadı. Duaların edilmesinin ardından kadın erkek Alevi vatandaşlar birlikte semah döndü.
Alevilerin matem ayı Muharrem nedeniyle Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın Erzincan Cemevi’nde cem ibadeti yapıldı. Cem ibadetinde semah gösterileri yapıldı ve Hz. Ali’den deyişlere yer verildi.

Erzincan’da Hacı Bektaş-I Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi Dedesi Sadık Düzgün: “Şimdi biz Muharrem ayı denilince tabii ki önce yası matem orucu akla gelir. Biz her şeyden önce biz Aleviler orucumuzu Allah rızası için tutarız. Çünkü Adem Peygamberden, son peygamber Hz. Muhammed’e kadar tüm peygamberler, veliler, erenler, ulular bu ayda oruç tutmuşlardır. 10 gün Muharrem orucunu tutmuşlardır. Aşurelerini pişirmişlerdir. Fakat Kerbela olayı Muharrem’in 10 günü vuku bulmuştur. Şimdi Ehli Beyt taraftarları, Ehli Beyt Kerbela’da katledilirken biz aşure yapmıyoruz. Biz 12 gün 12 imamlar aşkına oruçlarımızı tutuyoruz. 13’üncü gün aşuremizi yapıyoruz. Şimdi oruçlarımızı söylediğim gibi önce Allah rızası için tutuyoruz. Bütün peygamberler, veliler, nebiler bu orucu tuttuğu için tutuyoruz. İkinci sebebi de Kerbela vakası olmuştur. Kerbela vakasının hürmetine biz onların hürmetine oruçlarımızı tutuyoruz. Bugün hüzünlüyüz. Bugün kederliyiz. Yası matem içindeyiz. Üçüncü sebebimiz de İmam Zeynel Abidin, Kerbela olayında sağ kurtulmuştur. Onun bir buruk sevinci var. Çünkü o sağ kurtulmasaydı imamlar yani Seyidler soyu devam etmeyecekti. Seyidler soyu, İmam Zeynel Abidin’den devam ettiği için oda sağ kurtulduğu için Allah’a karşı şükür ve senalarımızın nişanesi olarak 13’üncü gün de de aşureler yapıyoruz. Kurbanlar kesiyoruz. 13’üncü günde de canlarımızın bütün hepsini davet edeceğiz. Ogün de birlik olacağız. Ülkemizin her zamankinden daha çok bugünlerde barışa huzura ihtiyacı var. Bu tuttuğumuz oruçlar, yaptığımız ibadetler inşallah bu barışa, huzura vesile olur. 13’üncü gün de de Alevi, Sunni, Çerkez, Rum hiç ayırt etmiyoruz. Herkes cem evinde aşurelere katılabilir. Bizim Erzincan’ımızda da tüm Sunni kardeşlerimizi ben davet ediyorum. Birlik olalım, iri olalım, diri olalım. Bu aşure bizim birliğimizi sağlasın. Aşure nasıl kazana konuyorsa, bütün meyveler orada pişirip o meyveler o aşureye tat vermek için yarışıyorlarsa biz oruç tutan veya tutmayan tüm canlarımız da huzur için, barış için, refah için aynı o aşurede ki pişen çorbalar gibi barışta, ülkemizin kalkınması için çok çaba göstermeliyiz. Bu oruç dilerim onlara vesile olur. Oruç değil Türkiye’ye, tüm dünyaya barış getirsin” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here