Muzaffer Koşan

  1. Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde sinemaseverlerin katılımıyla başladı.

Kültür Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ve Anadolu Kültür Sanat Meclisi’nin katkılarıyla Erzincan’da 1. Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali düzenleniyor.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen festivalin açılışı Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Eşi Hatice Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek,  Festival Direktörü Baran Mayda, tiyatro, dizi ve sinema  oyuncularından Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Burak Tamdoğan, Asuman Dabak ve Adnan Erdoğan, Oyuncu Yönetmeni Tümay Özokur, Kültür Sanat Gazetecisi Canan Kaya, Film Yapımcısı Sebahattin Çetin, Film Yönetmeni Kamil Çetin, Senarist Pınar Bahar Aksakallı, öğrenciler ve sinema severlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulmasının adından okunan İstiklal marşı ile başlayan festivalde Festival Direktörü Baran Mayda, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun birer konuşma yaparak, festivalin Erzincan’ın geniş kitleler tarafından tanıtılmasına katkı sunmasını temenni ettiler.

 

Başkan Aksun; “Film festivalleri sadece filmleri ve onlara emek veren sanatçıları ön plana çıkaran bir kültür şenliğinden ibaret değildir. Film festivalleri aynı zamanda, yapıldıkları şehri öne çıkaran ve o şehrin sosyal ve kültürel hayatının resmini çeken bir çalışma alanıdır. Bugün burada bulunma amacımız olan “1. Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali”  şehrimizin tanıtımı ve kent kültürünün gelişimi açısından önem arz etmektedir. Bu vesileyle Kısa Film Festivalinin düzenlenmesinde emeği geçen başta Sayın Valimiz ve Sayın Rektörümüz olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara, teşekkürü ederim. Kısa film; deneysel sinemanın yeni bakış açılarının, değişik kamera hareketlerinin, çarpıcı seslendirme biçimleri ve farklı oyunculuk tarzlarının sınandığı. yaygın bir üretim alanı olarak önemini her zaman korumaktadır. Her dönemde sinemanın gelişiminde lokomotif rol üstlenerek, farklı türlerin ortaya çıkmasında, yeni yeteneklerin keşfedilmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Film festivalleri düzenlendikleri şehrin adını ülke çapında ve bazen de uluslararası alanda öne çıkarır. Örneğin sinemaseverler tarafından kurulan KAN film festivali olmasaydı Fransa’nın küçük bir kasabası olan KAN’ı kimse bilmeyecekti. 15 –20 bin nüfuslu kasabanın festival zamanı nüfusu 150 bine ulaşmaktadır.  Böylece kasabanın esnafı gelen ziyaretçiler nedeniyle mutlu oluyor, ticaret canlanıyor ve kasabaya hareket kazandırılıyor. Bir film festivali şehirlere saygınlık kazandırmaktadır. Film festivalleri anlaşılacağı üzere kentlerin tanıtılması, bilinirliliğinin ve prestijinin artırılmasında önemli bir işlev görmektedir.  Yıllarca bilinmeyecek yerler ve mekanlar film festivali ve filmler sayesinde tanınmaktadırlar.

Sonuç olarak “.1 Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivalinin”, şehrimizin tanıtımına, turizmine, sosyal dokusuna, kent kültürü ve kentlilik bilincine katkısının dikkate değer olduğu aşikardır” dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş yaptığı konuşmada; “Bu yıl şehrimizde ilki düzenlenen Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali’nin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Kültür Turizm Bakanlığımız, Sinema Genel Müdürlüğü, Erzincan Valiliğimiz, Belediyemiz, Üniversitemiz ve Anadolu Kültür Sanat Meclisi’nin katkılarıyla düzenlediğimiz Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali’nde finale kalan 24 filmin yapımcılarına, oyuncularına yarışma bölümünde başarılar diliyorum. Değerli jüri üyelerimize katkılarından ötürü teşekkür ediyorum.

Film festivalleri; yaşamın koşuşturması içinde ıskaladığımız bazı güzellikleri, anları ve anıları gösterme, yaşatma, fark etme fırsatları sunar bize. Büyülü ekranlardan kendimize yolculuk yapmamızı sağlar.  Sinemanın en önemli bileşeni olan yeni seyir deneyimlerini içinde barındırır. Film izleme ve tartışma pratiğini entelektüel bir zemine kavuşturarak düşün dünyasına katkı sunar. Duygu ve düşüncelerimize aynı anda seslenebilen filmler ortak aklımızı harekete geçirebilmenin ruhunu taşır.

Film festivalleri; sinema sektörünün gelişmesini, festival çerçevesinde düzenlenen yarışmalarda Türk sinemacılarının yetişmesini sağlıyor. Unutulmaması gereken önemli bir nokta da; bugün büyük ya da küçük, kentlerin kendilerini anlatabilme ve markalaşma yollarından biridir.

 

Filmler yoluyla sokaklarında gezdiğimiz, evlerine konuk olduğumuz, insanlarıyla sohbet ettiğimiz şehirlerin dili, sesi festivallerle duyurulur. Yaşadığımız mekânlardan hareketle bakışımız, biraz da kendimize yönelir. İstanbul, Ankara,  Antalya, Adana ve daha pek çok il bugün Altın Lale, Altın Portakal, Altın Koza ile de anılmaktadır.

Farklı tarihlerde gerçekleştirilen festival etkinlikleri bu kentlere ayrı bir coşku, sevinç, heyecan ve buluşma ruhu yaşatmakta. Sinemanın genç emekçileri, sevdalıları, enerjileri, ruhları, yenilikçi bakışları ile de bu festivaller yoluyla tanınabilmektedir. İnanıyorum ki şehrimizde ilkini düzenlediğimiz bu festival, uzun yıllar boyunca devam edecek ve şehrimiz tarihi ve turistik yönlerinin yanı sıra bir de film festivaliyle anılacaktır.

Erzincan bir turizm ve kültür şehri. Kadim bir medeniyetin mirasçısı. Farklı kültürleri, renkleri bünyesinde yaşatan, koruyan, zenginleştiren bir şehir. Bu anlamda festivallere ev sahipliği yapacak potansiyeli olan bir şehir. Bu itibarla festivalin amacına ulaşacağına yürekten inanıyorum.

Filmleriyle, değerli çalışmalarıyla festivale katılan tüm sinema emekçilerine yürekten teşekkür ediyorum.

Siz değerli misafirlerimizi festival boyunca şehrimizde en iyi şekilde ağırlayacağımıza ve Erzincan’dan güzel anılarla ayrılacağınıza inanıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından yarışmaya katılan 410 filmin arasından finale kalan 24 filme ait kesitler ve festivale yönelik hazırlanan tanıtım videosu katılımcılara sunuldu. Akabinde ise tiyatro, dizi ve sinema  oyuncularından Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Burak Tamdoğan, Asuman Dabak ve Adnan Erdoğan ile Oyuncu Yönetmeni Tümay Özokur, Kültür Sanat Gazetecisi Canan Kaya, Film Yapımcısı Sebahattin Çetin, Film Yönetmeni Kamil Çetin ve Senarist Pınar Bahar Aksakallı’ya, 1. Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivaline sunmuş oldukları katkılardan dolayı Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş ve beraberindeki protokol mensupları tarafından plaket verildi.

Daha sonra ise Erzincan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde bulunan Amatör Çok Sesli Çocuk Korosu tarafından konser verildi. Son olarak ise Oyuncu Burak Tamdoğan ve ekibinin hazırlamış odluğu “Kuka” isimli bir meddah gösterisi sunuldu.

Finale kalan 24 filmin gösterimi 15-17 Ekim 2019 tarihleri arasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kültür ve Kongre Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşurken, 18 Ekim 2019 tarihinde ise finalist filmlerin ödül töreni gerçekleştirilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here