Muzaffer Koşan

Erzincan Valiliği ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi iş birliği ile Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu düzenlenecek.

Erzincan Valiliği ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin himayeleriyle Erzincan ve çevresi tarihine dair yeni tespitleri ortaya çıkarmak, bilimsel konuları yaymak ve tanıtmak amacıyla Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu düzenlenecek. 26-28 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Sempozyum program kitapçığı yayımlandı.

Sempozyum çalışmaları Erzincan özelinde: Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu, Mengücekli, Eratna, Mutaharten, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safevi, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemleri,  Nüfus, Tarikatlar, Din ve Mezhepler, Ayaklanmalar, İsyanlar, Türk-Ermeni İlişkileri, Tarihi-Coğrafya, Şehir ve Mimari, Göç ve İskân, Edebiyat Tarihi, İktisat Tarihi, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tıp Tarihi, Vakıflar, Hatıralar, Biyografiler ve Otobiyografiler gibi başlıkları altında icra edilecektir. Kısaca Erzincan ve idari açıdan bağlantılarının tarihi süreçteki durumunun ortaya konulması hedeflenmekte.

‘Bir şehrin doğal afetler ve beşeri sebeplerden dolayı kaybolmuş geçmişine yapılacak atıf’ olarak nitelendirilen Sempozyum 26-28 Eylül 2019 tarihleri arasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenecek. Sempozyuma kayıt yapılabilmesi için başvuru formunun bilgisayar ortamında doldurularak erzincantarihisempozyumu@gmail.com adresine gönderilmesi gerekiyor. Ayrıca düzenlenecek olan Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyum program kitapçığına ise https://erzincantarihisempozyumu.ebyu.edu.tr/ adresinden ulaşabiliniyor.

Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu, Erzincan Valiliği ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin himayeleriyle 26 Eylül 2019 Perşembe günü “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Erdoğan Büyükkasap Kongre Merkezinde”  başlayacak ve 28 Eylül Cumartesi günü sona erecek.

ŞEHRİN GEÇMİŞİNE AİT DEĞERLERİNİN TESPİT EDİLECEK

Erzincan Valiliğinden yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi.  Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan Erzincan şehri, kendi adı ile anılan ovanın tamamından oluşmaktadır. İdari yapılanmasını büyük ölçüde coğrafi şartların belirlediği Erzincan ve muhtelif dönemlerde ona bağlı idari birimler, tarihi süreçte farklı millet ya da toplulukların yerleşim alanı olmuştur.  Erzincan, birkaç bin yılı aşkın süredir üzerinde yaşadığımız coğrafyanın en zengin tarihi ve kültürel kaynaklarını bağrında barındıran yerleşim alanlarından birisidir. Erzincan Tarihi üzerine yapılan çalışmalara ilave olarak, bu sempozyum ile ortaya konulacak yeni yorumlar, şehrin geçmişine ait değerlerinin tespit edilmesi, gelecek nesillere aktarılması ve tanıtılması açısından önemli bir merhale olacaktır.  Bu sempozyum, bir şehrin doğal afetler ve beşeri sebeplerden dolayı kaybolmuş geçmişine yapılacak bir atıftır.

Bu sempozyum ile Erzincan ve çevresi tarihine dair yeni tespitleri ortaya çıkarmak, bilimsel konuları yaymak ve tanıtmak amaçlanmaktadır.  Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumuna yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda bilim insanı katılacaktır. Sempozyum çalışmaları Erzincan özelinde: Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu, Mengücekli, Eratna, Mutaharten, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safevi, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemleri,  Nüfus, Tarikatlar, Din ve Mezhepler, Ayaklanmalar, İsyanlar, Türk-Ermeni İlişkileri, Tarihi-Coğrafya, Şehir ve Mimari, Göç ve İskân, Edebiyat Tarihi, İktisat Tarihi, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tıp Tarihi, Vakıflar, Hatıralar, Biyografiler ve Otobiyografiler gibi başlıkları altında icra edilecektir. Kısaca Erzincan ve idari açıdan bağlantılarının tarihi süreçteki durumunun ortaya konulması hedeflenmektedir denildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here