Muzaffer Koşan

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan İli, Kemaliye İlçesi, Gözaydın Köyü sınırlarında bulunan demir madeninde incelemelerde bulundu. Bu yıl 500 bin ton cevherin gün yüzüne çıkartıldığı madende ilk belirlemelere göre 50 milyon ton rezerv tespit edildi.

Erzincan’ın Kemaliye İlçesinde Gözaydın Köyü sınırlarında bulunan Hestaş Madencilik, bölgede bulunan demir cevherini gün yüzüne çıkarıyor. Demir madeninde incelemelerde bulunan Erzincan Valisi Ali Arslantaş,  burada İşletme hakkında bilgi alarak, maden sahalarını ve ocakları gezdi. İşletme sahibi Hüseyin Acer burada Vali Arslantaş’a verdiği bilgide, daha önce faaliyette bulunan demir madeninin çok düşük kapasite ile çalıştırıldığını, kendileri işletmeli ele aldıktan sonra ilk yıl 100 bin ton cevher işlediklerini, bu yıl ise 500 bin ton cevher işlemeyi hedeflediklerini söyledi. Yaklaşık 250 kişinin istihdam edildiği tesiste çıkartılan cevherler ilk işlemden geçtikten sonra demir çelik fabrikalarına gönderiliyor.

Erzincan’ın, yeraltı kaynakları açısından zengin bir potansiyele sahip olduğuna dikkat Erzincan Valisi Ali Arslantaş, bunların iyi değerlendirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Hestaş Madencilik İşletmecisi Hüseyin Acer’e başarılar dileyen Erzincan Valisi Ali Arslantaş, maden sahasında yapılan çalışmalar sırasında çevreye gösterilen duyarlılıktan ötürü kendilerini tebrik etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here