Muzaffer Koşan

Tarım ve Orman Bakanlığı Aşılama Programı kapsamında 2018 Yılı Güz Dönemi Şap Aşılama Kampanyası 17 Eylül tarihi itibariyle başladı.

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan açıklamada; “Şap aşısı ülkemizde büyük ekonomik kayıplara neden olan şap virüsünden korunmak için uygulanmaktadır. Hastalık hızlı bir yayılıma sahip olup, sığırlarda kalıcı olabilen verim düşüklüğü ve değer kaybı gibi çeşitli olumsuzluklara sebep olmakta, yayılımı ve etkisi itibarıyla özellikle süt hayvancılığına büyük darbe vurmaktadır. Bu nedenle işletmedeki hayvanların aşılanması zorunludur. İşletme sahibinin kampanya döneminde (tüm programlı aşılamalarda) hayvanlarını aşılatmaması halinde idari para cezası uygulanır. Şap aşısı uygulanmamış olan hayvanlar il içinde işletmeden işletmeye nakledilemez, il dışı veteriner sağlık raporu düzenlenemez, buzağı desteklemesinden faydalanamazlar. Aşılamaya uygun tüm hayvanların aşılanması önem arz etmektedir. Hayvanlar uygun şekilde zapturapt edildikten sonra aşılanmalıdır. Nadiren bazı hayvanlarda aşıya karşı ilk birkaç saatte alerjik reaksiyon oluşmaktadır fakat hayvan sahibinin bu durumu yetkililere bildirmesi halinde alerjik reaksiyonun olumsuz sonuçları giderilebilmektedir. Aşı Programı süresince aşıya bağlı ölen hayvanların bedelleri bakanlıkça ödenmektedir. Aşılamaya bağlı yavru atımında ise laboratuvar teşhisi sonucuna bağlı olarak tazminat ödenmektedir. Şap Aşısı 2 aylıktan büyük tüm sığır cinsi hayvanlara uygulanmaktadır.

Bakanlıkça kampanya dahilinde yapılan aşılar bedelsiz olup; sadece uygulama ücreti alınmaktadır. Yetiştiricilerimizin aşılama gününde hayvanlarının başında bulunması, hayvanlarını tüm programlı aşılamalarda aşılatmaları ülkemizdeki hastalıklarla mücadelede büyük önem arz etmektedir” denildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here